از کودکی شروع کنید
اجتماعی بودن سگتان یعنی هر چیزی را در محیط اطراف خود تجربه کند و بداند چیزی بالقوه برای ترس وجود ندارد. مثلا وقتی از کنار سگ همسایه رد میشود آن را نادیده بگیرد.
گرومینگ حتما باید جزئی از پروسه بهداشت آن ها باشد. از همان وقتی که بچه هستند شروع کنید به لمس و بررسی تمام قسمت های بدنشان، پنجه ها، دم، شکم و گوش هایشان .
وقتی که میخواهید این کار را انجام دهید به آن ها جایزه دهید و تشویقشان کنید. به آن ها یاد دهید که دست زدن و بررسی بدنشان جایی برای نگرانی نیست. این کار را از زمان کم شروع کنید و کم کم زمان را بیشتر کنید. میتوانید حواس آن ها را پرت کنید، مثلا ظرف کره بادام زمینی را در آشپزخانه بگذارید و ضمن اینکه مراقبشان هستید، آن ها را تشویق به بلند شدن کنید.
ابزارها را به سگتان بشناسانید
اول باید به آن ها اطمینان دهید و آماده کنید که صبور باشند. برای این کار شما باید ابزار گرومینگ را به آنها بشناسانید.
نوع ابزار گرومینگ بسیار بستگی به نژاد سگ شما دارد. برای نژاد های با پوشش زیاد و دوبل شانه فلزی با حالت چنگال مانند نجات دهنده شماست .
برای گره مو و نژادهایی با مو و پوشش فر شانه فلزی و براش گره باز کن در صدر وسایل تان خواهد بود. یک راه ساده برای اینکه شانه کردن گره ها و توده های مو در آن ها ایجاد درد نکند این است که آن ها را قیچی و حذف کنیم. برای نژادهایی با پوشش نرم شما باید روی براش نرم و ساینده سرمایه گذاری کنید.
گرومینگ را وارد روتین زندگیتان کنید
گرومینگ کار ساده ای است که باید جزئی از روتین زندگیتان قرار بگیرد تا فراموش نشود.
منظور از گرومینگ یک شانه زدن ساده نیست
منظور از گرومینگ تمام جزییات و ملزومات آن است. فیدو ها نیاز به چک کردن و تمیز کردن مداوم گوش ها و چشم هایشان دارند که این کار را می توانید با وسایل ساده ای مثل پدهای پنبه ای و مرطوب انجام دهید و اطراف ناحیه را تمیز کنید.
اگر سگ شما صلیب پودل یا پودل است توجه کنید که در این نژاد به دلیل رشد مو داخل مجرای گوششان، باید مرتباً موهای این ناحیه را بکنید و تمیز کنید. عدم رعایت این موارد اغلب منجر به عفونت گوش می شود!
دندان های آنها را  مسواک بزنید
درست مانند انسان، دندان سگ ها نیز پلاک و جرم می گیرد. بهترین راه برای جلوگیری از این امر مسواک زدن دندان ها است. برای این کار اجازه دهید مسواک و خمیردندان را بو بکشند و کاوش کنند. با دفعات کوتاه این کار را شروع کنید، ممکن است برای اولین بار فقط 20-30 ثانیه به شما اجازه دهند. پس از پایان کار به آنها پاداش دهید.
شما با این کار به حیوان خود یاد می دهید که مسواک زدن آنقدرها هم بد نیست، به خصوص اگر در پایان آن یک تشویق هم در کار باشد!
مطالعات نشان داده‌اند که مسواک زدن دندان‌های سگ‌تان فقط یک بار در هفته هیچ بهبود و محافظتی در ایجاد پلاک و جرم ایجاد نمی‌کند، بنابراین انجام این کار چندین بار در طول هفته برای سالم نگه داشتن و مرواریدی بودن دندان ضروری است!  نه تنها ایجاد پلاک بلکه رشد باکتری های بدن در دهان نیز شناخته شده و باعث سایر مشکلات سلامتی می شود. گرومینگ در خانه یکی از وظایف مهم والدین حیوانات خانگی است. با شروع جوانی، بهترین شانس را دارید که آن را تا حد ممکن بدون استرس انجام دهید. ابزارهای مناسب را برای کار انتخاب کنید و مرتباً در تمام طول کار آن ها را تحسین کنید و به آن ها پاداش دهید. تبدیل کردن این کار به یک روتین معمولی بهترین شانس را برای ادامه دادن آن به شما می دهد، اما اگر به هردلیل در مورد گرومینگ دوست وفادار خود مطمئن نبودید، از یک آرایشگر واجد شرایط کمک بگیرید.

بازنویسی توسط ساناز ذهنی
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی