در حالی که باغچه مکانی عالی برای گذراندن وقت با سگ ها و گربه ها در فضای باز است، آب و هوای گرم بهاری خطرات احتمالی مسمومیت است را افزایش می دهد. بسیاری از گیاهان بهاری و مواد شیمیایی رایج باغبانی حتی در مقادیر بسیار اندک برای حیوانات خانگی سمی هستند.

 9 گیاه بهاری که می توانند حیوانات خانگی شما را مسموم کنند:

 این گل ها چشم نواز هستند، اما مراقب حیوانات خانگی اطرافشان باشید:

زنبق   
صاحبان گربه باید مراقب هر نوع زنبق باشند. اعضای خانواده زنبق روز و زنبق واقعی به عنوان عامل نارسایی کلیه در گربه شناخته شده اند. گربه های مسموم معمولاً ظرف چند ساعت پس از خوردن برگ یا گرده گل زنبق شروع به استفراغ می کند و علائم دیگری از جمله بی حالی و بی اشتهایی را نشان می دهد. زنبق دره بر کلیه ها تأثیر نمی گذارد، اما حاوی ترکیباتی به نام کاردنولید است که می تواند به قلب گربه آسیب برساند. اگر یک دسته گل زنبق را در خانه نگه میدارید، مطمئن شوید که گربه شما وسوسه خوردن آب از گلدان به سرش نمی زند. مسمومیت کشنده در سگ ها نسبتاً نادر است.

 آزالیا 
چند برگ آزالیا به تنهایی می تواند باعث شود سگ ها و گربه ها دچار علائمی مانند ترشح بیش از حد آب دهان و همچنین علائم روده ای شوند. بدون دخالت دامپزشک و درمان مناسب، حیوانات خانگی می توانند به سرعت به کما رفته و بمیرند!

 نرگس  
یکی از اولین گل های بهاری نیز به دلیل سمومی مانند لیکورین برای سگ ها و گربه ها خطرناک است. مقادیر کم آن می تواند باعث ترشح بیش از حد بزاق، استفراغ و اسهال شود. دوزهای بیشتر،می تواند منجر به تشنج، ضربان قلب نامنظم و کاهش فشار خون سگ یا گربه به سطوح خطرناک شود.

زعفران Image Result
هر دو نوع گل زعفران بهاره و پاییزی به طور بالقوه برای گربه‌ها و سگ‌ها خطرناک هستند. حیوانات خانگی که در فصل بهار زعفران می خورند ممکن است علائم نسبتاً خفیفی مانند ناراحتی های گوارشی را تجربه کنند.

درخت نخل ساگو   Image Result
نخل ساگو که یک گیاه رایج در هوای گرم است، اغلب در محیط های سرپوشیده و در آب و هوای سردتر رشد می کند. تمام قسمت های گیاه سمی هستند و دانه ها بیشترین غلظت سم را دارند. دو دانه برای کشتن سگ یا گربه پس از ایجاد افسردگی و تشنج کافی است!

لاله  Image Result
حتی برخورد نوک انگشتان دست و پای سگ و گربه به لاله، برای آن ها خطرناک است. با مقادیر زیاد آلکالوئیدهای سمی، باعث تحریک دهان و گلو می شوند. به خصوص مقادیر زیادی از این سموم می تواند بر ضربان قلب و تنفس حیوان خانگی تأثیر بگذارد. اگر در بهار امسال لاله می کارید، مطمئن شوید که حیوانات خانگی شما فاصله خود را با آن ها حفظ می کنند.

 بگونیا    Image Result
گلبرگ های جذاب بگونیا، گل محبوب و آسان برای رشد، سموم کشنده ای را که در ساقه زیرزمینی آن وجود دارد را پنهان می کند. آن ها می توانند دهان، لب ها و مری حیوان خانگی شما را تحریک کنند و باعث تورم زبان شوند.

 سنبل  Hyacinth Plant Guide: How To Grow Hyacinths | BBC Gardeners World Magazine
آلکالوئیدهای سمی موجود در سنبل باعث علائمی مانند اسهال، استفراغ و لرزش در سگ و گربه می شود. در موارد شدیدتر، ضربان قلب حیوان خانگی شما ممکن است به طور تصاعدی افزایش یابد و تنفس دچار مشکل شود.

گل بوته   Buttercup | Description, Species, & Facts | Britannica
فقط یک مزه کوچک از گل بوته می تواند باعث بی حالی، از دست دادن اشتها، استفراغ، اسهال و راه رفتن لرزان در حیوانات خانگی شود.

گیاهان سمی دیگر:

 صاحبان گربه و سگ باید گیاهان و گل های زیر را در باغچه خود نکارند یا حداقل در هنگام نزدیکی حیوانات به باغچه مراقب آن ها باشند.
گل انگشتانه(دستکش روباهی)  Foxglove: How to Plant and Grow Foxglove Flowers | The Old Farmer's Almanac

درخت  سرخدار  ژاپنی Japanese Yew - 15 gallon

گیلاس اورشلیم Jerusalem Cherry Facts - How To Grow A Jerusalem Cherry Houseplant

گل نیلوفر پیچ Ground morning glory - Waterwise Garden Planner

گل شبگرد Bittersweet Nightshade - Thompson-Nicola Regional District

گل خرزهره How To Safely Grow Oleander In Your Garden | Living Color Garden Center

درختچه ی پیچ اناری Trumpet Vine – P. Allen Smith

 مواد شیمیایی سمی باغبانی
این فقط گیاهان نیستند که در فصل بهار برای حیوانات خانگی دردسر ایجاد می کنند!
کودها
بسیاری از مواد موثره کود ها، برای حیوانات خانگی خطرناک هستند. صاحبان سگ باید مراقب محصولاتی از جمله خون و پودر استخوان باشند. خون و استخوان منجمد شده برای گیاهان غذای عالی هستند ولی اغلب برای توله سگ های گرسنه فریبنده هستند. مقادیر زیاد وعده غذایی خون موجود در این کود ها می تواند منجر به استفراغ و اسهال در مقادیر کم و التهاب پانکراس در مقادیر زیاد شود. سطوح بالای آهن موجود در وعده غذایی غنی شده خون حتی می تواند منجر به مسمومیت با آهن شود.
پودر استخوان ممکن است کام سگ شما را خوشایند کند، اما در قسمت پایین‌تر دستگاه گوارش، می‌تواند سفت شود و یک توپ سیمانی مانند غیرقابل هضم را تشکیل دهد. این توپ ها اغلب باید با جراحی برداشته شوند.
سایر کودها - به ویژه آنهایی که برای پرورش گل رز استفاده می شوند - ممکن است حاوی ترکیبات سمی به نام ارگانوفسفره باشند. فقط یک قاشق چای خوری از برخی مواد ارگانوفسفره می تواند سگ یا گربه متوسط الجثه را بکشد.
 آفت کش ها و حشره کش ها
مواد شیمیایی موجود در ضد آفات، فقط برای آفات خطرناک نیستند. مقادیر زیاد آن ها می تواند حیوانات خانگی را نیز بیمار کرده و بکشد، به خصوص اگر شامل ارگانوفسفره باشند. صاحبان حیوانات خانگی می توانند با انتخاب جایگزین های کاملا طبیعی بجای دافع های شیمیایی، باغچه را هم برای حیوانات خانگی و هم برای محیط زیست ایمن کنید. یک محلول ساده از آب و صابون ممکن است برای دور نگه داشتن حشرات، بدون داشتن  خطرات بالقوه برای سلامتی حیوان خانگی شما کافی باشد.

 5 گل برای یک باغ ایمن برای حیوانات خانگی
صاحبان حیوانات خانگی گزینه های زیادی برای کاشت یک باغچه بهاری زیبا و امن برای حیوانات خانگی دارند. امسال با یکی از این گیاهان باغچه خود را زنده کنید.
گل همیشه بهار
 گل همیشه بهار دارای قدرت مبارزه با آفات طبیعی است و باغ شما را از حشرات مزاحم دور نگه می دارد و نگران خورده شدن آن توسط حیوان خانگی گرسنه خود نباشید. جوانه های رنگارنگ گل همیشه بهار برای گربه یا سگ سمی نیست.
گل میمونی
گل های میمونی در کنار زیبایی ، در برابرسرما نیز مقاوم هستند.  گلبرگ های آن ،ساقه ها و دانه ها همگی برای مصرف سگ و گربه بی خطر هستند.
بنفشه آفریقایی
 بنفشه آفریقایی که در داخل خانه رشد می کند، می تواند در تمام طول سال شکوفا شود.  گلبرگ های رنگارنگ چشم نواز هستند و هیچ خطری برای سلامت حیوان خانگی ندارند.
سنبل انگوری
 برخلاف سایر اعضای خانواده زنبق، سنبل‌های انگوری برای گربه‌ها و سگ‌های کنجکاو که ممکن است مخفیانه آن ها را بخورند خطرناک نیستند.
گل لادن
باوجود دارا بودن طعم تند مشخص، خوردن گل لادن بی خطر است و به طور کلی در خاک فقیر رشد می کند و بدون نیاز به کود های سمی یا گران قیمت می توان آن ها را پرورش داد.

 داشتن یک باغ امن برای حیوانات خانگی

اگر به خصوص به گیاهان بهاری سمی علاقه دارید، مراقب خطرات احتمالی باشید و آنها را از پنجه های کنجکاو حیوان خانگی تان دور نگه دارید. پس از باغبانی، مطمئن شوید که دستان خود را به دقت و به طور کامل بشویید تا از قرار گرفتن طولانی مدت حیوانات خانگی در معرض هرگونه سموم جلوگیری کنید. در صورتی که سگ یا گربه شما چیز سمی بخورد، اقدام قاطع می تواند در نجات جان آن ها حائز اهمیت باشد. مراقب علائم هشداردهنده مانند ترشح آب دهان، استفراغ، و تغییر رفتار باشید و آماده تماس با دامپزشک یا مرکز کنترل سموم حیوانات باشید.

بازنویسی توسط مهسا فرهودی مقدم
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی