مو و خز فواید زیادی برای حیوانات دارد اما یکی از فواید اصلی آن محافظت از  پوست است که یکی از وسیع‌ترین ارگان‌های بدن محسوب می شود. سگ‌های با نژاد  شمالی همچون Siberian husky و Alaskan malamute لایه زیر پوستی متراکمی  دارند که آن ها را در برابر سرما عایق می‌کند و در هوای سرد آن‌ها را گرم  نگه می‌دارد .همه‌ی سگ‌ها دچار ریزش مو می‌شوند اما به سگ‌هایی که ریزش کمی  دارند hypoallergenic breeds میگویند زیرا شوره‌ی پوست آن‌ها از بقیه کمتر  است. سگ‌های با لایه‌ی ضخیم از مو وقتی که هوای سرد تمام میشود و روزها گرم‌تر و بلندتر میشوند، دچار ریزش موی فصلی می شوند.
نژاد‌های با ریزش موی کم:
ریزش مو یک مکانیسم طبیعی برای رهایی و خلاص شدن از موهای آسیب دیده و پیر در همه سگ‌هاست. بعضی از سگ‌ها بطور ژنتیکی ریزش موی کمی دارند. مو در این نژادها بلند می‌شوند که به راحتی نمی‌ریزند و آسیب نمی‌بینند. معمولا این سگ‌ها برای جلوگیری از گره خوردن مویشان باید مداوم گرومینگ و براشینگ شوند. این نژاد‌ها به دلیل محدودیت در ریزش مویشان کمتر حساسیت زا هستند.
این نژادها شامل :
Afghan hound : این نژاد موهای بلند و مجللی دارد که آن‌ها را در برابر هوای سرد کوهستان‌های افغانستان محافظت می‌کند.

Afghan Hound - Wikipedia
Bedlington terrier: اصالت این این تریرها از شهر بدلینگتون انگلستان است و برای شکار پرورش داده می‌شوند .

Bedlington Terrier - PDSA

Bichon frise: این نژاد از نسل باربت یا اسپانیل آبی است که از تنریف جزایر قناری منشا گرفته‌اند.


Coton De Tulear: منشا این نژاد از ماداگاسکار است و بین اشرافیان جزیره محبوبیت زیادی دارد.

Coton De Tulear Breeds
Irish water spaniel :این نژاد از ایسلند منشا گرفته‌اند و موی آن‌ها هنگامی که در آب سرد شنا می کنند از آن ها محافظت می کند.

Irish water spaniel | Hunting, Curly Coat, Sporting Dog | Britannica

Kerry blue terrier :این سگ‌های مزرعه ایرلندی برای مهارتشان در آموزش‌پذیری پرورش داده می‌شوند.

Kerry Blue Terrier – Brit
Lagotto romagnolo :این نژادها برای پیدا کردن مرغ‌های آبزی پرورش داده میشوند اما اخیرا برای برای مهارتشان در یافتن قارچ شناخته شده‌اند.

Lagotto Romagnolo Dog Breed Information
Maltese: این سگ‌ها از کشور مالتا در اروپا منشا می‌گیرند و موهای بلند و نرم آن‌ها زیبایی خاصی به آن‌ها بخشیده که مورد توجه اشراف‌زادگان است.

Maltese | Description, Temperament, Images, & Facts | Britannica
Poodle :منشأ آن‌ها آلمان است و به عنوان شکارچی اردک شناخته می‌شوند. موهای ضخیم و فر در برابر محیط از آن‌ها محافظت می‌کند.

Toy Poodle Dog Breed Health and Care | PetMD
Portuguese water dog :منشأ آن‌ها پرتغال است. برای کمک کردن به صیادان پرورش داده می‌شوند. پوشش ضخیم آن‌ها باعث گرم نگه‌داشتن‌شان هنگام شنا در آب‌های سرد میشود.

The Portuguese Water Dog Story in America Staying True to Breed Health
Schnauzer : منشأ آن‌ها آلمان است و از آن ها به عنوان سگ‌های شکاری استفاده می‌شود.

Schnauzer | Miniature, Standard, Giant | Britannica
Soft coated Wheaten terrier :سگ‌های مهربان مزرعه هستند که پوشش ضخیم‌شان، آن‌ها را هنگامی که به چرا میروند گرم نگه میدارد.

Soft Coated Wheaten Terrier Dog Breed Information | Purina

نژاد‌های بدون ریزش مو:
بعضی از نژادها تقریبا هیچ مویی ندارند یا بسیار کم مو هستند .حمام برای این سگ‌ها به منظور کم شدن چربی بدن و سالم ماندن پوستشان ضروری است.
آن‌ها همچنین باید در هوای سرد محافظت شوند چون پوشش عایقی ندارند.
این نژاد‌ها شامل:
American hairless terrier:

American Hairless Terrier - Wikipedia
Chinese crested:

Xoloitzcuintli:

This Hairless Mexican Dog Has a Storied, Ancient Past
مهم نیست که شما چه نژادی را به خانه می‌آورید، ریزش مو یک ویژگی اجتناب ناپذیر است. براشینگ مداوم به حذف موهای مرده کمک میکند. این‌کار می‌تواند بسته به میزان ریزش موی سگ شما به صورت روزانه یا هفتگی انجام شود. همچنین حمام مداوم به کم شدن ریزش مو در سگ کمک می‌کند.
شست و شوی متعدد با انواع شامپوهای کاهش دهنده‌ی ریزش مو می‌تواند کمک کننده باشد. اگر سگ شما ریزش موی شدیدی گرفت و مجدد رویش مو نداشت، می‌تواند حاکی از بیماری باشد و جهت بررسی باید به دامپزشک مراجعه شود.

بازنویسی توسط ساناز ذهنی
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی