مراجعین کلینیک‌های حیوانات خانگی از دامپزشک درباره اینکه چرا نمی‌توانند برای تغذیه‌ی حیوان خانگی خود فقط از مرغ استفاده کنند سوال می‌پرسند. این سوال معمولا در مورد سگی مطرح می‌شود که به او مرغ می‌دهند تا به غذا خوردن تشویق شود اما در نتیجه، سگ فقط مرغ می‌خورد و دیگر تمایلی به غذاهایی که رژیم غذایی او را متعادل می‌کند، ندارد. تغذیه سگ‌ها فقط با گوشت مرغ ، یک رژیم غذایی مناسب برای آن‌ها نیست.
سگ‌ها علاوه بر پروتئین و آمینواسید، روزانه به اسیدهای چرب ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی احتیاج دارند در حالیکه گوشت مرغ (پخته یا خام) نیاز سگ به پروتئین، آمینواسید و بخشی از اسید‌های چرب ضروری را تامین می‌کند اما از ویتامین‌ها و مواد معدنی تهی است. برای مثال 2 فنجان سینه مرغ پخته و قطعه قطعه شده (بدون پوست و استخوان) در روز، کالری مورد نیاز یک سگ عقیم شده با وزن ایده‌آل 16 تا 19 پوند(7 تا 8.5 کیلوگرم) را تامین می‌کند؛ هر چند که این رژیم، فاقد مواد غذایی پیشنهادی انجمن کنترل خوراک آمریکا در سال 2016 برای نگهداری حیوانات بالغ می‌باشد!
این مواد شامل:
فولات(ویتامینB₉)، ریبوفلاوین( ویتامین B₂)، تیامین( ویتامین B₁) ، ویتامین A ،  E،  D، B₁₂ ، D، کلسیم، کلر، مس، ید، منگنز، آهن ، پتاسیم، روی

                                                     

کمبود مواد مغذی می تواند حیوان را در معرض بیماری‌های متعدد تغذیه‌ای قرار بدهد و بیشترین آسیب را در زمان رشد حیوان وارد می‌کند بنابراین رژیم غذایی توله سگ‌ها باید میزان بیشتری مواد مغذی داشته باشد تا نیاز بدن در حال رشد آن‌ها را تامین کند. رژیم غذایی نامتعادل در توله سگ‌ها منجر به بروز بیماری‌های متابولیک مانند مشکلات استخوانی و شکستگی ها میشود.

سگ تا چه اندازه می تواند مرغ بخورد؟

در صورت تمایل به اضافه کردن گوشت مرغ به رژیم غذایی کامل و متعادل سگ، باید مطمئن شوید که کالری تشویقی و سایر غذاها تقریباً از 10 درصد کل کالری دریافتی حیوان خانگی شما تجاوز نکند.
انجمن دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA) برای اینکه یک سگ روزانه چه میزان کالری (کیلو کالری) نیاز دارد دستورالعملی آماده کرده است. طبق این دستورالعمل پیشنهاد داده میشود که یک سگ با وزن ایده آل 33 پوند ( 15 کیلوگرم) روزانه حداکثر 640 کیلوکالری دریافت کند، یعنی شما می توانید به میزان 10 درصد این مقدار از تشویقی استفاده کنید که اگر قرار به مرغ باشد، میزان 64 کیلوکالری مرغ که کمتر از 3/1 فنجان گوشت سینه مرغ بدون هیچ خوراکی اضافه دیگری، برابر با این میزان کالری روزانه است.

آیا رژیم غذایی خانگی برای سگ بی خطر است؟

کسانی که تمایل دارند در خانه غذای حیوان خانگی‌شان را آماده کنند، باید بدانند که بیشتر رژیم‌های غذایی که در اینترنت یا کتاب ها موجود است، کامل و متعادل نیستند. مطالعه انجام شده روی 200 دستورالعمل تهیه غذای خانگی برای سگ‌های بالغ، کمبود مواد مغذی متعدد را در اکثر این رژیم ها نشان می‌دهد. همچنین به این دسته از صاحبان حیوانات توصیه می‌شود که با دامپزشک متخصص بیماری‌های داخلی حیوانات خانگی درباره رژیم غذایی حیوان خانگی خود، مشورت کنند.

بهترین راه برای آماده کردن مرغ برای سگ چیست؟

برای پختن مرغ برای حیوان خانگی خود باید مطمئن شوید که دمای داخلی گوشت به 74 درجه سلسیوس برسد تا هرگونه باکتری مضر را از بین ببرد.
از اضافه کردن روغن خودداری کنید چرا که می تواند باعث ایجاد مشکلات معده ای-روده ای شود و در درازمدت پانکراتیت را به وجود آورد. بعضی از سگ ها ممکن است به وجود چربی در غذای خود حساسیت بیشتری داشته باشند بنابراین به طور کل، گوشت سینه مرغ بدون پوست پیشنهاد می شود.
از اضافه کردن ادویه، نمک یا سس خودداری کنید.

خطرات خوراندن مرغ به سگ چیست؟

اصلی ترین این خطرات شامل موارد زیر است:

  • مشکلات معده ای-روده ای
  • پانکراتیت ( التهاب پانکراس)
  • خفه شدن ( اگر گوشت همراه با استخوان باشد)
  • کمبود مواد مغذی ( اگر رژیم غذایی متعادل نباشد)
  • بیماری‌های تغذیه‌ای (سالمونلا شایع است) ناشی از پخت نادرست 

گوشت مرغ چه موقع می تواند به عنوان تشویقی استفاده شود؟

گوشت مرغ می تواند برای حیوان خانگی باارزش و مفید نیز باشد. همچنین می تواند به عنوان مشوق و برای اهداف آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.
استفاده از گوشت مرغ می تواند با هدف افزایش طعم و مزه غذا و ترغیب سگ به غذاخوردن باشد هرچند بایستی در نر بگیرید که ممکن است باعث بروز رفتار های منفی در غذا خوردن نیز بشود. برای مثال حیوان خانگی شما فقط مرغ بخورد و از خوردن سایر بخش های رژیم غذایی خود اجتناب کند.
اگر گوشت مرغ به عنوان تشویقی و در اهداف آموزشی به کار برده میشود باید توجه داشت که تغذیه حیوان بر اساس جدول غذایی حیوان خانگی و کامل و متعادل باشد و کالری آن از 10% کالری مورد نیاز در رژیم غذایی حیوان خانگی تجاوز نکند.


مهسا فرهودی مقدم - کارآموز آدورینا
دانشجوی ترم 10 دکتری دامپزشکی