چک لیست تمیز کردن فضای داخلی

 تقسیم کردن کارهای نظافت بهاری حیوان خانگی خود به کارهای کوچکتر هم آن را قابل کنترل تر می کند و هم می تواند به تفریحی برای شما و  حیوان خانگیتان تبدیل شود، او را در آغوش بگیرید و ورزش کنید.  اینجا یک لیست از اصلی ترین چیزهایی است که برای شروع نظافت بهاره باید انجام دهید:

1. نظافت موهای حیوانات خانگی: ممکن است بخواهید از غلتک پرزگیر برای برداشتن موهای سگ و گربه خود استفاده کنید، اما بهتر است از دستکش پلاستیکی استفاده کنید. دستکش ها را با کمی با آب خیس کنید و دست خود را روی قسمتی که می خواهید تمیز کنید بکشید. دستکش‌ها موها را مانند نوار چسب می‌گیرند، به آبکشی دستکش‌ها ادامه دهید و این کار را تا زمانی که تمام موها برداشته شوند، تکرار کنید. پس از آن، از جاروبرقی برای مناطق فرش شده استفاده کنید. جاروبرقی را به جهات مختلف حرکت دهید تا موهای باقیمانده را بردارید. اگر کف‌ پوش‌ چوبی دارید، از جاروبرقی استفاده نکنید و برای بهترین نتیجه ازیک کف شوی مویی میکروفیبر استفاده کنید.

2. از بین بردن بوها: حیوان خانگی شما دوست داشتنی است اما ممکن است گاهی اوقات بوی بد بدهد. موکت ها بیشتر بو می گیرند، بنابراین در هنگام نظافت بهاره، به تمیزی فرش ها توجه بیشتری داشته باشید.اگر نگران مواد شیمیایی موجود در محصولات تمیز کننده هستید، می توانید یک پاک کننده خانگی با جوش شیرین تهیه کنید که برای حیوانات خانگی مضر نیست.  اگر به چیزی برای شادابی بیشتر بهاره خانه خود نیاز دارید، یک دستگاه تصفیه هوا می تواند پیشنهاد خوبی باشد.

3.شستن لباس ها: نظافت بهاره زمان خوبی برای شروع شستشو است! اگرچه تخت حیوان خانگی شما باید به طور مرتب شسته شود. همچنین زمان خوبی برای شستن گردن بند و افسار حیوانات خانگی با خیساندن آنها در کاسه آب گرم و صابون به مدت 30 دقیقه است.  به آرامی آنها را بشویید، آب اضافی آن را بگیرید و قبل از استفاده بعدی، بگذارید تا خشک شود.

4.تمیز کردن جعبه خاک گربه: البته که این کار را به طور منظم انجام داده می شود اما از این زمان برای تمیز کردن عمیق جعبه خاک گربه خود استفاده کنید.برای این کار فقط بستر را تغییر ندهید و جعبه ای که بستر در آن قرار دارد را تمیز کنید (یا اگر نمی توانید آن را تمیز کنید، آن را تعویض کنید).  جعبه را با آب گرم و صابون یا مخلوط 50/50 آب و سرکه کامل بشویید. اسکوپ و درب آن را نیز بشویید.  مطمئن شوید که قبل از اضافه کردن بستر جدید به جعبه تمیز، همه چیز کاملاً خشک شده است.

5. ضدعفونی کردن و سازماندهی اسباب بازی ها: اگر برای تمیز کردن اسباب بازی های حیوان خانگی تان وقت نگذارید ممکن است کثیف شوند.  بسیاری از اسباب بازی ها را می توان در ماشین ظرفشویی شست. و یا به سادگی با خیساندن در آب گرم و صابون آن ها را شست. حیوانات عروسکی را معمولاً می‌توان در ماشین لباسشویی شست و بعد اجازه دهید تا در هوا یا روی خشک‌کن با حرارت کم خشک شوند.علاوه بر این، مجموعه اسباب بازی ها را بررسی کنید و در مورد اینکه چه چیزی را دور بیاندازید و چه چیزی را نگه دارید، تصمیم بگیرید. حتی ممکن است اسباب‌بازی‌هایی پیدا کنید که حیوان خانگی شما دیگر با آن‌ها بازی نمی‌کند، اما در شرایط خوبی هستند که می‌توان آنها را پس از تمیز کردن کامل ،به پناهگاه حیوانات اهدا کرد.

6. غذا و لوازم جانبی حیوانات خانگی ذخیره شده: آیا یک کیسه غذای  تاریخ انقضا گذشته و نیمه استفاده شده در پشت انباری دارید؟ اکنون زمان آن است که آن را دور بیاندازیم. تمام غذا های حیوان خانگی خود را بیرون بیاورید، تاریخ انقضای آن ها را بررسی کنید و هر چیزی که دیگر برای خوردن ایمن نیست را دور بریزید. همچنین، از این فرصت برای تمیز کردن کاسه آب و غذای حیوان خانگی خود استفاده کنید و اگر متوجه شدید که کاسه های موجود ترک خورده اند کاسه های جدید بخرید.

 چک لیست تمیز کردن فضای باز

 1. بهم ریختگی ها را مرتب کنید: اگر در ماه های سرد حیوان خانگی تان را درحیاط نگه میدارید، بررسی کنید و هرگونه ضایعات به جا مانده را مرتب کنید. برای اینکار می توانید از یک اسکوپر یا چنگک مخصوص استفاده کنید.

 2. سموم مضر را حذف کنید: اگر در حیاط خانه خود گل های جدیدی می کارید، کود یا آفت کش ها را دور از دسترس سگ خود قرار دهید. مراقب علف های هرز و سموم خاصی که برای حیوانات خانگی مضرند، باشید.

3.اتومبیل خود را از شر مو و بوهای حیوانات خانگی تان خلاص کنید: برای شروع، دستکش پلاستیکی مرطوب را امتحان کنید و سپس از جاروبرقی استفاده کنید. اگر ماشین شما بوی حیوان خانگی میدهد، مقداری بیکینگ پودر روی زمین و صندلی ها بپاشید و یا از خوشبوکننده های ماشین استفاده کنید.

با اینکه نظافت بهاره وقت گیر و خسته کننده است اما دیدن نتیجه کار لذت بخش است.

نظافت مبارک!
بازنویسی شده توسط مهسا فرهودی مقدم
کارآموز آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی