پیاده روی و لذت بردن از زیبایی های طبیعت از بهترین فعالیت ها در هر آب و هوایی است.با این حال قبل از اینکه شما و سگتان بیرون رفتن و پیاده روی خوبی را تجربه کنید باید اقدامات زیر را برای حفظ امنیت و آرامش انجام دهید:

در مورد سطح تناسب اندام و آمادگی جسمی سگ خود آگاه باشید.

ممکن است سگ شما علاقه به بیرون رفتن داشته باشد ولی این به این معنی نیست که سگ شما برای پیاده روی سازگار و آماده است. حتی سگ هایی که برای سالها پیاده روی انجام داده اند ممکن است با توجه به سنشان و بیماری و آسیب دیدگی، پیاده روی برای آنها مناسب نباشد.
قبل از آنکه قلاده سگ خود را به دست بگیرید در مورد توانایی بدنی سگتان با خودتان صادق باشید. آیا سرعت آنها با افزایش سن کاهش یافته؟ آیا آنها یک پنجه را به بقیه پنجه هایشان ترجیح میدهند؟
قبل از بیرون رفتن و حرکت یک بررسی سلامتی کوچک انجام دهید تا مطمئن شوید که سگ شما در بهترین حالت خود است و برای هر ماجراجویی که میروید آماده است.

مسیر پیاده روی خود را عاقلانه انتخاب کنید.

قبل از حرکت درباره مسیر و منطقه ی مورد نظر برای پیاده روی تحقیق کنید تا مطمئن شوید که به دنبال چگونه مکانی هستید، حتی اگر در گذشته در آنجا پیاده روی کرده باشید.
قوانین و ویژگی های مسیر را به صورت آنلاین بررسی کنید که در مکان مورد نظرتان حضور سگ ها مجاز است یا نه. این چیزی نیست که شما بخواهید بعد از اینکه با سگ خود به آنجا رفتید متوجهش شوید.
اگر امکانش هست نقشه منطقه مورد نظرتان را پرینت بگیرید و قسمت هایی که چالش برانگیزتر و دشوارتر هستند را مشخص کنید.
مطمئن شوید که کل مسیر برای سگتان ایمن و آسان است و بر اساس سطح دشواری مسیر همه ی وسایل مورد نیازتان را فراهم کرده و با خود ببرید. مواردی مانند نهر ها و صخره ها ممکن است هنگام پیاده روی به همراه سگتان مشکل ساز شود. بنابراین از قبل دانستن یا یافتن یک مسیر جایگزین میتواند به حفظ امنیت شما کمک کند.
فراموش نکنید که قبل از رفتن هوا را چک کنید. اگر انتظار دارید که برای مدت طولانی در مسیر باشید لباس و وسایل مورد نیاز برای آب و هوای مختلف را همراه خود داشته باشید زیرا هوا در طول روز تغییر میکند. اگر طوفان بیاید یا دمای پایین هوا پیش بینی شود برنامه تان را تغییر دهید یا وسایل اضافی نیز همراه خود ببرید تا بتوانید تغییرات را به راحتی پشت سر بگذارید.

 گیاهان و جانوران محلی را بشناسید.

در هر منطقه از کشور گیاهان و حیوانات خطرناکی نیز وجود دارد که چالش های منحصر به فردی را برایمان ایجاد میکند. هنگامی که در مسیری در حال پیاده روی هستید بوی حیوان خانگی شما ممکن است توجه حیوانات وحشی را به خود جلب کند یا برعکس. بنابراین باید بدانید که در آن منطقه چه حیوانات شکارچی و وحشی وجود دارند تا در صورت برخورد با آنها برنامه ای داشته باشید و غافلگیر نشوید. اگر سگ شما به راحتی با دیدن حیوانات دیگر هیجان زده میشود آنها را حتی در مناطقی که حیوانات خانگی مجازند که بدون قلاده بگردند با قلاده بگردانید تا حیوانات وحشی را تعقیب نکنند و گم نشوند.
گیاهان و قارچ های سمی نیز به همان اندازه برای سگ های کنجکاو خطرناک هستند. اگر سگ تان حس بویایی قوی دارد و مطیع حس بویای اش است ممکن است بخواهد گیاهان اطراف خود را بو بکشد و بررسی کند. برخی از گیاهان سمی سم خودرا از طریق لمس و برخی دیگر سم خود را از طریق خوردن سم منتقل میکنند. از این جهت اگر سگ شما کنجکاو است باید مراقب او باشید تا مطمئن شوید که چیزهایی که نباید را نخورد و بو نکشد و لمس نکند.

یک لیست از وسایل مورد نیاز برای جمع کردن بنویسید.

اکنون که تمام تحقیقات خود را انجام داده اید لیستی از وسایل و اقلامی که قبل از رفتن باید جمع کنید تهیه کنید.
ملزومات پیاده روی با سگتان:
-قلاده اضافی با برچسب شناسایی.
-حشره کش (مطمئن شوید با حیوان خانگیتان سازگار است).
-غذا و آب و کاسه های حیوان خانگیتان.
-کیت کمک های اولیه حیوان خانگی.
-کیسه مدفوع.
تحقیقاتی که انجام دادید ممکن است مشخص کند که شما به برخی موارد و وسایل
مخصوص دیگر برای مسیر خود نیاز دارید . ازجمله چکمه های سگ – ابزار دفع کنه- دافع خرس و ...

مودب باشید.

گرچه از نظر فنی یک اقدام ایمنی نیست ولی نگه داشتن مسیر های مناسب و دوستانه با حیوانات خانگی در همین راستا بسیار مهم است.
اگر حیوانات خانگی بدرفتار در مسیر های آن منطقه که قصد پیاده روی به همراه سگتان را در آنجا دارید زیاد شود ممکن است باعث القا انزجار عمومی و جامعه ستیزی با سگ ها شود. بنابراین مطمئن شوید که حیوان خانگی شما مطیع و آرام است و با سایر حیوانات و مردم خوش رفتار است. تا با خیال آسوده آنها را به مکان های عمومی ببرید.
بدانید که همه افراد حاضر در مسیر به اندازه ی شما سگ ها را دوست ندارند و به آنها علاقه نشان نمیدهند. بنابراین سگ خود را در مناطق پر جمعیت با قلاده نگه دارید تا دیگران نیز بتوانند از پیاده روی خود لذت ببرند .
اطمینان از ایمن بودن سایر افراد و سگهای موجود در مسیرهایی که قصد دارید آنها را به همراه سگتان طی کنید به اندازه محافظت از خودتان و سگتان مهم است. بنابراین مطمئن شوید که حیوان خانگی شما واکسینه شده است.
با کمی آمادگی و آموزش خودتان و سگتان را برای یک روز سرگرم کننده در خارج از منزل آماده کرده اید. زمانی که سگتان عادت به پیاده روی دارد بر روی مسیر ها زمان بگذارید و با پیاده روی های کوتاه و ساده شروع کنید تا زمانی که چالش های بزرگتر برایتان راحتتر باشد.

در نهایت اگر به درستی آماده شوید و همه نکات را رعایت کنید سگتان بهترین شریک پیاده روی شما خواهد بود.


ترجمه و بازنویسی توسط هستی کاشانی زاده
کارآموز آدورینا - زمستان 1401
دانشجوی کاردانی دامپزشکی