آیا می دانستید که بسیاری از محصولات تمیز کننده رایج حاوی مواد شیمیایی  مضر هستند؟ در واقع، همان موادی که نویدبخش نتایج عالی در پاکیزگی را می  دهند، می توانند دوستان پشمالوی شما را بیمار کنند. بنابراین، زمانی که شما برای تمیز به نظر رسیدن همه چیزدرتلاش هستید، باید محصولات پاک کننده ای  انتخاب کنید که برای حیوان خانگیتان بی خطر باشد.

کدام مواد شیمیایی رایج برای حیوانات خانگی سمی هستند؟

 خواندن دقیق برچسب محصولات تمیزکننده بهترین راه برای اطمینان از ایمن بودن آنها برای استفاده در اطراف حیوانات خانگی است. به موادی که در زیر ذکر شده است به دقت نگاه کنید، زیرا می توانند برای گربه ها، سگ ها و سایر حیوانات خانگی سمی باشند .

آمونیاک
آمونیاک یک عنصر رایج در بسیاری از محصولات شوینده است که برای از بین بردن باکتری ها و مقابله با کثیفی های سرسخت طراحی شده اند.  اما متاسفانه آمونیاک یک ماده شیمیایی خشن است که می تواند برای حیوانات خانگی خطرناک باشد.  بخارات آمونیاک می تواند باعث مشکلات تنفسی در حیوانات خانگی شود و چشم، بینی و گلو را تحریک کند. در صورت بلعیده شدن، آمونیاک می تواند پوشش داخلی معده حیوان را تحریک کند و باعث مشکلات جدی دستگاه گوارش شود.  آمونیاک در محصولات تمیز کننده خانگی رایج زیر یافت می شود: 

 • کف شوی ها 
 • محلول های لوله بازکن
 • پاک کننده های چندمنظوره (برای انواع سطوح)
 • پاک کننده های اجاق گاز 
 •  شیشه پاک کن ها 
 • پاک کننده های کاشی
 • پاک کننده های فرش
 •  پاک کننده های چوب
 •  پاک کننده های حاوی ایزوپروپیل الکل (وینیل)

سفید کننده ها
سفید کننده یک محصول بسیار قلیایی با بوی قوی است.  در صورت استنشاق، می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند سرفه و خس خس سینه شود.  اگر حیوان خانگی شما سفید کننده بخورد، می تواند منجر به فرسایش شیمیای مری، پوشش معده و دستگاه گوارش شود.
اگر شما مجبور به استفاده از سفیدکننده هستید، ناحیه را با مقدار زیادی آب بشویید و اجازه دهید خشک شود .در همین حال، حیوانات خانگی شما باید در یک اتاق دیگر و دور نگه داشته شوند. سفید کننده در بسیاری از محصولات پاک کننده موجود است، از جمله:

 • پاک کننده های چندمنظوره
 • ضد عفونی کننده ها
 •  پاک کننده های سرویس بهداشتی
 •  خوشبو کننده ها
 • پاک کننده های کپک و کپک

 گلیکول اترها
 گلیکول اترها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که در بسیاری از محصولات پاک کننده خانگی استفاده می شوند. گلیکول اترها هنگام بلع یا استنشاق بسیار سمی هستند. آنها همچنین می توانند باعث تحریک پوست و چشم و ایجاد واکنش های آلرژیک شوند. علاوه بر این , گلیکول اترها موجب ایجاد مشکلات جدی سلامتی مانند کم خونی , آسیب کلیه و مشکلات رشدی شوند. به همین دلیل است که هرگز از گلیکول اترها در اطراف حیوانات خانگی خود استفاده نکنید.
پاک کننده های خانگی زیر معمولا حاوی گلیکول اترها هستند.  آنها را به عنوان -2 متوکسی اتانول- 2, اتوکسی اتانول  و-2 بوتوکسی اتانول  در: 

 • پاک کننده فرش
 • شیشه پاک کن ها
 • لکه بر ها
 • صابون های مایع
 • عطر و لوازم آرایشی
 • رنگ

       پیدا خواهید کرد.

فتالات
فتالات ها در خوشبو کننده ها استفاده میشوند. اما در صورت استنشاق و استفاده در اطراف حیوانات خانگی می توانند مضر باشند.  فتالات ها به عنوان مختل کننده های هورمونی شناخته شده اند، بنابراین اگر از محصولات پاک کننده حاوی فتالات استفاده می کنید، مراقب باشید که حیوانات خانگی خود را از آسیب دور نگه دارید.  فتالات ها معمولاً در موارد زیر یافت می شوند: 

 • خوشبو کننده های هوا 
 • خوشبو کننده های فرش
 • خوشبو کننده های خانگی 
 • اسپری های خوشبو کننده

10 محصول تمیز کننده که نباید در اطراف حیوانات خانگی استفاده شوند:

تاکنون در این مقاله برخی از رایج ترین مواد شیمیایی خانگی که می توانند برای حیوانات خانگی مضر باشند را مشخص کرده ایم.  اکنون، نگاهی به 10 محصول تمیزکننده بیندازیم که باید از استفاده آن ها در اطراف دوستان پشمالوی خود اجتناب کنید.

1) پاک کننده های پیشخوان
 آیا حیوان خانگی دارید که دوست دارد روی پیشخوان آشپزخانه بازی کند؟  
پاک کننده های پیشخوان حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند برای اندام های بدن خطرناک باشند.  به خصوص در مورد پاک کننده هایی که در بطری های اسپری عرضه می شوند احتیاط کنید.  ذرات شیمیایی می توانند در هوا حرکت کنند و به کاسه آب حیوان خانگی شما ختم شوند!

2) پاک کننده های سرویس بهداشتی
آیا گربه یا سگ شما عادت بد نوشیدن از کاسه توالت دارد؟
پاک کننده های سرویس بهداشتی معمولا حاوی سفید کننده هستند. همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف این ماده شیمیایی می تواند منجر به سوختگی داخلی و سایر علائم جدی شود.

3) پاک کننده های اجاق گاز
 پاک کننده های اجاق گاز بخار تولید می کنند که می تواند حیوان خانگی شما را آزار دهد.  متداول ترین جزء در پاک کننده های گاز  آمونیوم است که در صورت استنشاق یا بلعیدن می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود.  

4) شیشه پاک کن
خطر شیشه پاک کن ها را دست کم نگیرید.  آنهاامن نیستند!
ترکیبات رایج در این محصولات پاک کننده خانگی شامل آمونیاک و گلیکول اتر می باشد.

5) کف شوی
پاک کننده های کف یکی دیگر از محصولات رایج خانگی است که برای حیوانات خانگی شما خطرناک است. آنها حاوی مواد شیمیایی مانند سفید کننده، آمونیاک و گلیکول اترها هستند.

6) پاک کننده های چند منظوره
پاک کننده چند منظوره حاوی سفید کننده، آمونیاک و سایر مواد شیمیایی سوزاننده هستند و از آنجایی که اکثر مردم در خانه پاک کننده های چند منظوره دارند، رعایت احتیاط در هنگام استفاده از آنها بسیار مهم است.

7) نرم کننده های پارچه
نرم کننده های پارچه حاوی مواد شوینده کاتیونی خورنده هستند. قرار گرفتن در معرض آن می تواند باعث تحریک چشم، مشکلات تنفسی، سوختگی و بثورات پوستی در حیوانات خانگی شود. 

8) فرش شوی
پاک کننده های فرش(به ویژه لکه برها) حاوی آمونیاک و مواد شیمیایی مانند پرکلرواتیلن (تتراکلرواتیلن) ،- 2بوتاکسی اتانول و نفتالین هستند که برای حیوان خانگی شما مضر هستند. هنگامی که این مواد شیمیایی استنشاق می‌شوند، هضم می‌شوند یا از طریق پوست جذب می‌شوند و می‌توانند بسیار سمی باشند.

9) لوله بازکن ها
ممکن است فکر کنید که لوله بازکن ها مضر نیستند زیرا حیوان خانگی شما بعید است به جایی نزدیک لوله های فاضلاب برود، اما بخارات این محلول ها بخارات سمی از خود ساتع می کنند که می تواند از طریق هوا پخش شود.  لوله بازکن ها اغلب حاوی آمونیاک هستند و می توانند روی چشم ها، پوست، غشاهای مخاطی و دستگاه گوارش تأثیر بگذارند.

10) شوینده های لباسشویی
مواد شوینده لباسشویی حاوی مواد شیمیایی خشن مانند نونیل فنول اتوکسیلات هستند  و باقی مانده این مواد روی لباس، ملافه و پتوهای حیوانات خانگی می تواند منجر به تحریک پوست شود.اگر نقاط درماتیت حاد مرطوب ، پوست خشک و پوسته پوسته، لکه های قرمز یا ضایعات روی پوست مشاهده می کنید ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض شوینده های لباسشویی باشد.

چه نوع محصولات پاک کننده ای برای حیوانات خانگی بی خطر هستند؟  

آیا نمی دانید چگونه خانه خود را بدون خطر آسیب رساندن به حیوانات خانگی خود تمیز کنید؟  خوشبختانه، جایگزین های طبیعی زیادی برای پاک کننده های  شیمیایی وجود دارد که برای استفاده در اطراف حیوانات بی خطر هستند از جمله این مواد می توان سرکه، جوش شیرین، آب لیمو یا عصاره های گیاهی را نام برد. روغن نارگیل به ویژه در از بین بردن چربی و از بین بردن کثیفی موثر است.  محصولات پاک کننده طبیعی در فروشگاه های حیوانات خانگی ، عطاری ها و در فروشگاه های آنلاین موجود است.  از طرف دیگر، می توانید محصولات پاک کننده خود را در خانه درست کنید!  

همیشه برچسب را بخوانید.

با خواندن برچسب‌ها و اجتناب از مصرف آن‌هایی که حاوی مواد شیمیایی مضر هستند، از حیوانات خانگی خود در برابر محصولات تمیزکننده خانگی مضر محافظت کنید.  همچنین مهم است که هرگونه مواد شیمیایی و پاک کننده را دور از دسترس حیوانات خانگی در یک کابینت قفل شده یا مکان امن قرار دهید. همچنین می توان محصولات پاک کننده طبیعی بخرید یا خودتان با موادی مانند جوش شیرین و سرکه درست کنید.  اگر مشکوک هستید که حیوان خانگی شما یک محصول شوینده خطرناک را بلعیده یا با آن تماس پیدا کرده است، لطفاً فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.


بازنویسی توسط مهسا فرهودی مقدم - کارآموز آدورینا
دانشجوی ترم 10 دکتری دامپزشکی