گوش بری دوبرمن بسیار شایع است. گوش بری یک عمل جراحی است که در آن بخشی از گوش سگ برداشته می شود و باعث می شود گوش ها شکل ایستاده به خود بگیرند ، اغلب در توله سگ های دوبرمن حدود 8 تا 12 هفته ای انجام می شود. گوش ها بریده شده و لبه ها دوخته می شوند و گوش ها در حین بهبودی چند هفته باندپیچی میشوند. این کار به گونه ای انجام می شود که گوش ها به صورت قائم بمانند. گوش بری باید توسط یک دامپزشک با تجربه دراین زمینه انجام شود. دوبرمنی که گوش هایش بریده نشده است، ظاهر بسیار متفاوتی به خود می گیرد.  مرسوم است که یک دوبرمن را با گوش های بریده شده اش شناسایی کنید. بسیاری  فکر می کنند که این امر به زیبایی ظاهر نژاد می افزاید. سبک گوش بری می تواند از نظر شکل یا طول متفاوت باشد. به عنوان مثال ، سبک های گوش بری شامل کوتاه ، متوسط و بلند باشد که برش بلند به عنوان فرم استاندارد شناخته می شود.
با توجه به تغییر ساختار محافظتی طبیعی گوش متعاقب جراحی، علاوه بر مشکلات دوران نقاهت بعد از جراحی؛ ریسک ابتلا به عفونت های گوش و سایر مشکلات شنوایی حیوانات با افزایش سن در سگ هایی که گوش بری انجام داده اند؛ افزایش پیدا میکند.

 روش گوش بری دوبرمن 

گوش بری تحت بیهوشی انجام می شود و حدود 30 دقیقه طول می کشد. گوش ها معمولاً بعد از 5 یا 6 ماه باندپیچی به صورت قائم می ایستند، اگر چه در برخی از دوبرمن ها ممکن است تا یک سال طول بکشد تا گوش ها به طور کامل افراشته شوند: این امر به ویژه در مورد گوش بری به سبک بلند بیشتر صادق است. برای سگ روند بهبودی طولانی ناراحت کننده تر از خود عمل جراحی است که این دلیل دیگری برای این است که افرادی این روند را بی رحمانه و غیر ضروری می دانند.
مراقبت های مناسب پس از جراحی برای جلوگیری از عفونت و اطمینان از راست ایستادن گوش ها ضروری است. اگر صاحب سگ تمایلی به تعهد به چنین دوره مراقبت طولانی ندارد ، نباید دست به چنین جراحی بزند.

گوش بری، آری یا خیر؟

زمانی که این روش برای اولین بارانجام شد، به دلایل عملکردی انجام شد. نژاد دوبرمن یک نژاد نگهبان بود که گوش‌هایش به صورت عمودی ایستاده بود تا توانایی‌های شنوایی را افزایش دهد. که این یک ویژگی مهم برای یک نگهبان بود اما امروزه، گوش بری در دوبرمن ها معمولاً برای مطابقت با استانداردهای نمایشی یا صرفاً برای ترجیح شخصی مالک انجام می شود. گوش بری یک جراحی انتخابی برای سگ است. این یک انتخاب است.اما هیچ فایده ای برای سلامتی حیوان ندارد و فقط به ترجیح صاحب سگ در نژاد دوبرمن و برای رسیدن به یک ظاهر مشخص مدتهاست که به طور معمول انجام شده است. گوش بری در برخی کشورها غیرقانونی است. بعضی از ایالت ها در ایالات متحده آمریکا در حال بررسی قوانینی برای ممنوعیت گوش بری هستند، اما هنوز قانونی تصویب نشده است.
باشگاه امریکن کنل کلاب (AKC) می‌گوید که گوش بری برخی از نژادها برای تعریف و حفظ ویژگی های نژاد کاملا ضروری است، اما انجمن دامپزشکی آمریکا (AVMA) با گوش بری در سگ‌ها مخالف است.از آنجایی که این روش کاملاً به دلایل زیبایی است، آنها معتقدند که خطرات غیرضروری برای حیوان ایجاد می کند.
عمل گوش بری در حال کمتر شدن است. در بسیاری از دانشکده های دامپزشکی تدریس نمی شود.  دامپزشکان کمتری مایل به انجام این جراحی هستند و صاحبان سگ نسبت به ماهیت بحث برانگیز این عمل جراحی آگاهی بیشتری پیدا کرده اند.  اگر دوبرمن شما در مسابقه شرکت می کند، باید بدانید که طبق نظر AKC سگ های بدون دم یا با گوش های بریده به همان اندازه در مسابقات زیبایی سگ ها برنده می شوند که سگ های بدون این عمل های جراحی شانس برنده شدن دارند.

گوش بری در آدورینا:

با وجود مهیا بودن امکانات و تجهیزات مورد نیاز این جراحی در آدورینا ، انجام آن از بدو تاسیس کلینیک دامپزشکی آدورینا ممنوع بوده و با افتخار اعلام میکنیم که هیچ عمل جراحی گوش بری و دم بری با انگیزه ی زیبایی در آدورینا انجام نشده است. عمل جراحی روی گوش و دم حیوانات تنها با دلایل پزشکی و متعاقب آسیب های تروماتیک یا ضربه های منجر به له شدگی بافت یا هماتوم در آدورینا انجام شده است.

بازنویسی توسط مهسا فرهودی مقدم
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی