رشد یک فرآیند پیچیده اما به دقت تنظیم شده است. رشد اصلی توسط ژنتیک حیوان تعیین می‌شود و توسط چندین هورمون تنظیم می‌شود. حیوان برای دستیابی به ظرفیت ژنتیکی کامل خود، باید کالری و مواد مغذی کافی مصرف کند، مواد مغذی را هضم، جذب و ذخیره کند و آن ها را به بافت‌های لازم منتقل کند و قادر به استفاده از مواد مغذی برای رشد باشد. هر ناهنجاری در یک یا چند مرحله از این فرآیندها یا وجود اختلالات هورمونی ممکن است منجر به اختلال در رشد شود. پس از ژنتیک، مهم‌ترین عاملی که بر رشد تأثیر می‌گذارد، عدم مصرف کافی کالری و مواد مغذی است. بنابراین، دامپزشک شما به یک تاریخچه دقیق از مواد مغذی مورد استفاده حیوانتان نیاز دارد که شامل مقدار و کیفیت غذا مصرف شده و میزان خوش خوراکی آن می‌شود. اخذ تاریخچه نیز مهم است چرا که هر علامت اضافی ممکن است به تشخیص علت احتمالی عدم رشد کمک کند. به عنوان مثال، استفراغ ممکن است باعث عدم تأمین مواد مغذی لازم به روده شود. یک معاینه فیزیکی دقیق برای حیواناتی که دچار مشکل عدم رشد هستند ضروری است، زیرا برخی از یافته‌های فیزیکی ممکن است به اختلال خاصی اشاره کنند. مشکل قلبی اغلب با افزایش ضربان قلب همراه است که انرژی زیادی مصرف میکند، به این معنا که انرژی کمتری برای رشد در دسترس است. بنابراین، اگر به یک اختلال قلبی در یک حیوان با اختلال عدم رشد مشکوک هستید، بررسی های لازم باید به دقت صورت گیرد.
پانکراس و دستگاه گوارش به طور عادی برای هضم و جذب مواد مغذی ضروری هستند، در حالی که کلیه و کبد نقش مرکزی در متابولیسم مواد مغذی ایفا می‌کنند. بنابراین، اختلال در هر یک از این اعضا ممکن است نیاز به بررسی آزمایشگاهی داشته باشد. انگل‌های روده‌ای علت متداولی برای جذب ناکافی مواد مغذی در توله‌ سگ ها و گربه‌ها هستند.
بنابراین، دامپزشک شما، ممکن است برای بررسی نشانه‌های انگل، چندین نمونه مدفوع را درخواست کند. بررسی مدفوع همچنین ممکن است اطلاعاتی درباره ناهنجاری‌های گوارش یا جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش فراهم کند. آنالیز ادرار ممکن است حضور پروتئین یا قند بیش از حد در ادرار را نشان دهد که ممکن است به رشد نامناسب مرتبط باشد. تعداد کل سلول‌های خون (CBC) ممکن است کمبود آهن، فرآیند التهابی یا اطلاعاتی در خصوص عفونت انگلی را نشان دهد. تست‌های خون همچنین ممکن است برای تشخیص احتمالی بیماری های کلیه، کبد یا پانکراس لازم باشند. غلظت پایین پروتئین در خون ممکن است به بیماری کبد، اختلالات روده یا بیماری کلیه اشاره کند. اختلالات هورمونی که ممکن است منجر به عدم رشد شوند، شامل کمبود هورمون رشد، هیپوتیروئیدیسم، دیابت ملیتوس و کمبود هورمون (ACTH) می‌شوند. تست‌های مخصوصی برای تایید یکی از این شرایط لازم است. برای تشخیص کمبود هورمون رشد، معمولا اندازه گیری غلظت خونی هورمون تیروئید (T4) و هورمون تحریک کننده تیروئید(TSH) لازم است. تصویربرداری تشخیصی(رادیوگرافی) می تواند ناهنجاری‌های اسکلتی را نشان دهد که ممکن است به تشخیص کمک کند. اولتراسونوگرافی ممکن است برای شناسایی ناهنجاری‌های ساختاری ارگان های داخلی مفید باشد. در صورت شناسایی بیماری گوارشی، کبد یا کلیه، ممکن است نمونه‌برداری لازم باشد.

بازنویسی توسط ساناز ذهنی
دانشجوی دکتری عمومی دامپزشکی
کارآموز کلینیک آدورینا