عوامل ایجاد کننده‌ی نفخ شکم در سگ‌ها:

سگ‌ها می‌توانند به طرق مختلفی دچار نفخ شوند که کاملا طبیعی است. اگر زمان آن خیلی طول نکشد و به نظر نرسد که سگ‌تان ناراحتی شدیدی داشته باشد، احتمالا فقط نفخ است.

علل طبیعی نفخ در سگ عبارتند از:

1- تغییرات رژیم غذایی
آیا اخیراً غذای سگ خود را تغییر داده‌اید؟ حتی تغییر در برند غذاها یا دستور‌العمل مصرف آنها می‌تواند باعث ناراحتی معده شود که در نهایت منجر به نفخ می شود. قبل از تغییر غذا به نوع جدیدی، مطمئن شوید که مقداری از برند قدیمی باقی مانده است تا بتوانید به تدریج غذای جدید را به سگ بدهید.  این به معده سگ شما کمک می‌کند تا بدون اتفاق بدی با برند جدید سازگار شود. همچنین، مطمئن شوید که همیشه درباره هرگونه تغییر رژیم غذایی با دامپزشک خود مشورت کنید .

2- میان وعده‌های پرچرب
همانطور که پر کردن شکم توله با خوراکی‌های خوشمزه وسوسه‌انگیز است، غذاهای پرچرب می‌توانند باعث مشکلات معده شوند، غذاهای چرب را از رژیم غذایی سگ خود حذف کنید یا آن‌ها را محدود کنید تا آن‌ها سالم و راحت باشند.

3- ادویه‌ها
ادویه‌ها بخش مهمی از آشپزی انسان هستند، اما با معده سگ سازگار نیستند. این یکی از عمده‌ترین دلایلی است که نبایستی به سگ خود غذای خانگی بدهید. اگر می خواهید به سگ خود چیزی بدهید که خودتان معمولا می‌خورید ، مرغ پخته‌ی ساده را امتحان کنید یا می‌توانید میوه‌ها و سبزیجات را برای یک وعده خوشمزه انتخاب کنید.

4- محصولات لبنی
سگ‌ها نمی‌تواند لاکتوز را تجزیه کنند، بنابراین محصولات لبنی ممکن است باعث افزایش نفخ شوند. آن‌ها احتمالا طعم خامه و پنیر را دوست دارند، اما حقیقت این است که لبنیات با معده آن‌ها سازگار نیست و باعث ایجاد حس سیری همراه با ناراحتی در آن‌ها می شود و حتی می‌تواند آن‌ها را بیمار کند.

5- خوردن یا نوشیدن خیلی سریع
آیا سگ شما هر روز شام خود بسیار سریع می‌خورد و سپس روی مبل آروغ می‌زند؟
از یک کاسه‌ی تغذیه‌ی آهسته یا ظرف آبخوری اتوماتیک استفاده کنید تا سرعت خوردن آن‌ها را کند کرده و معده‌ی آن‌ها احساس راحتی بیشتری بکند.

چه علائمی نشان‌دهنده‌ی چیزی بیشتر از یک نفخ شکم ساده است؟

از آنجایی که سگ شما نمی‌تواند به شما بگوید که چه زمانی درد شکم او بدتر از حد معمول است، سخت است بدانید که اتفاق غیرمعمولی در حال رخداد است. به هر حال، نفخ گاه به گاه در همه‌ی موجودات به صورت  طبیعی رخ می دهد، از جمله سگ‌ها، بنابراین چه زمانی باید سگ خود را نزد دامپزشک ببرید؟

1-نفخی که مزمن یا بیش از حد است:
سگ شما نباید دائماً نفخ داشته باشد، بنابراین نفخ طولانی مدت یا مکرر می تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که اتفاق دیگری در حال وقوع است. این ممکن است یک دلیل ساده مانند تعویض غذا داشته باشد. دور نگهداشتن سگ از سطل زباله میتواند کمک شایانی به کاهش نفخ کند. اما نفخ می تواند نشانه‌ای از مشکلات داخلی نیز باشد. دامپزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا دقیقاً مشکل را شناسایی کنید و راه‌حلی برای آن ارائه دهید. شما و توله تان با تشخیص راحت خواهید شد.

2-نفخ همراه با استفراغ یا اسهال
نفخ یک علامت است و هنگامی که با استفراغ یا اسهال همراه باشد، نشانه آن است که اتفاق دیگری در حال وقوع است. به مدفوع توله سگ خود توجه کنید. اگر غیرعادی است یا حیوانتان شادابی معمول را از دست داده، آنها را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. هنوز هم نفخ می تواند ناشی از چیزی باشد که توله سگ شما خورده است، اما بدون معاینه، نمی‌دانید که این موضوع چقدر جدی است.

3-کاهش وزن یا تغییر در اشتها
اگر متوجه شده‌اید که سگ شما مانند گذشته غذا نمی‌خورد، یا به دلیل داشتن نفخ، مقدار قابل توجهی وزن از دست داده است، می تواند دلیل دیگری داشته باشد. شاید نگرانی در مورد آن چیز مهمی به نظر نرسد، اما رژیم غذایی سگ بخش عمده‌ای از سلامت آن‌ها را تشکیل می دهد، بنابراین هرگونه تغییر ناگهانی وزن قابل توجه است.

نفخ می تواند علامت چه بیماری‌هایی باشد؟
هر نوع از نفخ به یک بیماری یا مشکل فیزیکی مربوط نمی شود، اما می تواند نشانه یک اتفاق مهم‌تر باشد.  به همین دلیل است که نظر دامپزشک بسیار مهم است. این می تواند چیزی به سادگی سوء‌هاضمه باشد، اما سایر بیماری‌ها مانند التهاب، انگل‌های عفونی یا حتی سرطان ممکن است خود را با نفخ نشان دهند. بنابراین اگر بر زندگی روزمره سگ شما تأثیر می گذارد، آنها را برای معاینه نزد یک متخصص ببرید.

چگونه می‌توانم از نفخ در سگم جلوگیری کنم؟

  • بزرگترین علت نفخ در سگ مربوط به رژیم غذایی است، بنابراین اولین راه برای پیشگیری از نفخ این است که سگ شما رژیم غذایی سالم و منظم که تنقلات چرب و لبنیات در آن محدود است، داشته باشد.
  • همچنین  شما باید سگ خود را  از سطل زباله دور نگه دارید تا مطمئن شوید به چیزی که نباید دسترسی نداشته باشند. از سطل زباله درب‌دار استفاده کنید یا آن را در جایی قرار دهید که نتوانند به آن دسترسی داشته باشند. 
  • اگر سگ شما سریع غذا می‌خورد، از ظرف تغذیه آهسته استفاده کنید و یا غذای آن‌ها را در وعده‌های کوچکتر و با مقدار کمتر به آن ها بدهید.
  • سالم و منظم نگه داشتن سگ خود می تواند برای کسانی که توله سگ‌های بداخلاق دارند چالش برانگیز باشد، اما نظارت بر رژیم غذایی آن‌ها و فعالیت‌های منظم راهی عالی برای جلوگیری از مشکلات سلامتی مانند نفخ معده است. با این حال، اگر اتفاقی افتاد و متوجه تغییر شدید، دامپزشک را در اسرع وقت در جریان بگذارید.

هنگامی که سگ خود را نزد دامپزشک ببرید، مشکلات تشخیص داده می شوند و آنها می‌توانند درمانی را توصیه کنند که به سگ شما آرامش می‌دهد. از جدی گرفتن چیزهای کوچک نترسید، زیرا نه تنها می‌تواند سگ شما را راحتتر کند، بلکه از بروز یک بیماری بزرگ در آینده جلوگیری می‌کند.

بازنویسی توسط مهسا فرهودی مقدم
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی