سگ یا گربه شما هر چند وقت یک بار به معاینه دامپزشکی احتیاج دارد؟

هر 6 ماه یکبار؟  سالی یک بار؟ افرادی که به تازگی صاحب حیوان خانگی شده اند، در مورد اینکه حیوان خانگی شان هر چند وقت یکبار باید به دامپزشک مراجعه کند، مطمئن نیستند.
پاسخ این است که هر حیوان خانگی در طول عمر خود برنامه زمانی متفاوتی برای بازدید از دامپزشک خواهد داشت.  توله سگ ها و بچه گربه های جوان خیلی بیشتر از سگ یا گربه بالغ و سالم نیاز به مراجعه به دامپزشک دارند و حیوانات خانگی مسن ممکن است  برای پیشگیری از مشکلات سلامتی مربوط به افزایش سن نیاز به معاینات مکرر داشته باشند.
آیا می خواهید بدانید که «سگ من چند وقت یک‌بار باید به دامپزشکی برود» یا «آیا زمان معاینه مجدد گربه‌ ام فرا رسیده است؟»این مطلب را بخوانید تا همه چیز را در مورد مراجعه به دامپزشک برای حیوان خانگی خود بدانید.

 مراجعه به دامپزشک برای سگ ها

توله سگ های بسیار جوان اغلب در اولین هفته های تولد خود به دامپزشک مراجعه می کنند.  به گفته بیمارستان حیوانات VCA، اگر یک توله سگ کمتر از 16 هفته را به خانه می آورید، باید هر دو تا چهار هفته یکبار به دامپزشک مراجعه کند تا بتواند واکسن های لازم را برای پیشگیری از بیماری های تهدید کننده زندگی دریافت کند.

در طی هر مراجعه، دامپزشک توله شما را معاینه فیزیکی کامل می کند. برای تضمین یک زندگی سالم برای حیوان خانگی تان، باید مطمئن شوید که آنها دارای شناسنامه قابل اعتماد هستند مانند برچسب شناسه فیزیکی و یا ریزتراشه (میکروچیپ) . پس از تکمیل واکسن های توله سگ، احتمالاً تا حدود 6 ماهگی، که ممکن است سگ خود را عقیم کنید نیازی به مراجعه مجدد به دامپزشک نخواهید داشت.

سگ ها در بزرگسالی هرچند وقت یکبار باید به دامپزشکی مراجعه کنند؟

اکثر سگ های بالغ و سالم پس از یک سالگی به صورت سالانه در طول بزرگسالی خود یک معاینه سلامتی کامل خواهند داشت از جمله بررسی وزن آنها و یررسی های آزمایشگاهی و سوالاتی در مورد فعالیت آن ها؛ هر چند که دوره ی تکرار درمان ضدانگلی در سگ های بالغ در شرایط اپیدمیولوژی ایران هر سه ماه یکبار است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید، اگر سگ شما به شدت ناخوش است و یا علائم خطرناکی از خود نشان می دهد، باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. از جمله:
بی حالی شدید یا از پا افتادن
استفراغ طولانی مدت یا تقلای غیرارادی و شدید برای استفراغ کردن
 خون ریزی
سختی در تنفس
سختی در ادرار کردن
تشنج
حتماً به غرایز حیوان خانگی و همچنین خودتان گوش دهید - اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد، فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ مسن هر چند وقت یک بار باید به دامپزشک مراجعه کند؟

سگ شما بسته به نژادش، معمولاً بین سنین 7 تا 12 سالگی در گروه بالغین قرار می گیرند.  طبق گفته انجمن کنل آمریکا (AKC) در مرحله، سگ شما باید بیشتر به دامپزشک مراجعه کند، زیرا احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، کلیوی و کبدی، سرطان یا آرتریت در سنین بالا بیشتر است.  برای بسیاری از بیماری ها، تشخیص زودهنگام به معنای گزینه های درمانی بهتر، افزایش راحتی و بهبود کیفیت زندگی است.

  مراجعه به دامپزشک در گربه ها

یک بچه گربه هر چندوقت یکبار باید به دامپزشک مراجعه کند؟

به گفته بیمارستان حیوانات VCA، بچه گربه ها برای حفظ سلامتی خود به واکسن های مهمی نیاز دارند، بنابراین اگر یک بچه گربه جوان را به فرزندی قبول می کنید یا خریداری می کنید، باید هر 2 تا 4 هفته یکبار تا زمانی که  به سن 16 تا 20 هفتگی می رسند به دامپزشک ببرید. در این مراجعه ها دامپزشک علاوه بر تزریق واکسن های مورد نیاز یک سری معاینات سلامتی انجام می دهد.
هنگامی که گربه شما به طور کامل واکسینه شد، احتمالاً برای مدتی نیازی به مراجعه به دامپزشک نخواهید داشت - تا زمانی که عقیم شود. می توانید با دامپزشک خود تعیین کنید که چه چیزی برای نیازهای منحصر به فرد حیوان خانگی شما بهتر است.

چند وقت یکبار باید گربه خود را در بزرگسالی نزد دامپزشک ببرید؟

این تصور غلط وجود دارد که گربه ها مستقل هستند و نگهداری کمی لازم دارند، حتی در مورد مراقبت های پزشکی آنها.  در حالی که این ممکن است تا حدی از برخی جهات درست باشد، طبق گفته انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا (AAHA) و انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا (AVMA) پس از اینکه گربه شما به بزرگسالی رسید (پس از 18 ماه)، همچنان باید حداقل سالیانه و گاهی اوقات بیشتر بسته به نیازهای سلامتی خود به دامپزشک مراجعه کند.

یک گربه مسن هر چند وقت یک بار باید به دامپزشک مراجعه کند؟

گربه‌های مسن بیشتر به بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند که می‌تواند بر کیفیت زندگی آنها تأثیر بگذارد، از جمله آرتریت، بیماری‌های دندانی، بیماری کلیوی و سرطان.  به همین دلیل، توصیه می شود که گربه سالمند شما حداقل دو بار در سال معاینه شود تا وضعیت سلامتی اش را زیر نظر داشته باشد و هر گونه مشکل جدی سلامتی را زود تشخیص داده و درمان کند.مراجعه به دامپزشک نیاز به زمان و هزینه دارد، اما مشکلات بهداشتی مدیریت نشده بسیار گران تر و استرس زا تر هستند و می توانند بر کیفیت و طول عمر حیوان خانگی تأثیر منفی بگذارند.

              

بازنویسی توسط مهسا فرهودی مقدم
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی