سگ ها و گربه ها بدون دندان به دنیا می آیند و به مرور رشد دندان های اونها تکمیل میشود.
دندان های سگ و گربه همانند انسان در 2 نوبت شیری و دایمی رشد میکنند.
رشد دندان های شیری در گربه ها از 2 هفتگی آغاز و تا 8 هفتگی تکمیل میشود. از 3.5- 4 ماهگی تا 6-7 ماهگی دندان های دائمی جایگزین خواهد شد.
در سگ ها از 3 هفتگی رشد دندان های شیری آغاز و تا 8 هفتگی تکمیل میشود. از 4-5 ماهگی تا 7 ماهگی دندان های دائمی جایگزین خواهد شد.
اگر سگ یا گربه شما 7 ماهگی را پشت سر گذاشته و دندان های شیری باقی مانده دارد حتما به دامپزشک حیوانات خانگی برای معاینه و در صورت لزوم کشیدن دندان های جا مانده مراجعه کنید.

بهترین کار برای مراقبت از دندان های سگ و گربه ها استفاده از جیره ی غذایی مناسب و رعایت بهداشت دهان و دندان است.

توجه داشته باشید که استفاده از جیره های غذایی دارای استخوان علاوه بر احتمال بروز مشکلات گوارشی ممکن است باعث آسیب به مینای دندان شود. همچنین گاز گرفتن اشیاء سخت و فلزات و ... باعث آسیب به دندان ها خواهد شد که البته در صورت علاقه ی حیوانتان به چنین رفتارهایی بایستی هرچه سریعتر به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. تهیه ی غذای خشک مناسب نژاد حیوانتان باعث میشود تا دانه بندی غذا برای فک و دندانهای آنها مناسب بوده و حیوان راحت بتواند غذا را بجود؛ که در این مورد بایستی حتما از دکتر دامپزشک مشورت بگیرید.

برای تمیز کردن دندان ها بایستی از یک مسواک کوچک استفاده کنید. هرچه مسواک از سن پایین تری (به محض در آمدن دندان های شیری) برای سگ و گربه استفاده شود پذیرش آن از سوی حیوان راحتتر خواهد بود. در صورت ناراضی بودن حیوانتان از انجام این کار فشار زیادی به او تحمیل نکنید. برای شروع لبه بیرونی یک چهارم از دندان ها را مسواک زده و روند را متوقف کنید. به او آب بدهید و با مهربانی و صحبت او را که اینقدر شجاع بوده تشویق کنید. برای روز بعدی مقدار بیشتری از دندانها را مسواک بزنید و آن قدر این روند را ادامه دهید تا او به مسواک زدن عادت کند.  
هیچ گاه از خمیردندان انسان برای حیوانات استفاده نکنید؛ محصولات تجاری متنوعی برای این منظور در قالب خمیر دندان، ژل دندان و اسپری دندان وجود دارند. در مورد انتخاب بهترین محصول برای حیوانتان حتما با دامپزشک خود مشورت نمایید.
در صورت عدم پذیرش مسواک زدن از طرف حیوانتان علی رغم تلاش های صحیح شما، می توانید از محصولات خوراکی مخصوص مانند اسپری های دهان و دندان یا دهانشویه های مخصوص حیوانات استفاده کنید که به روش های مختلف از جمله مخلوط کردن با آب خوراکی قابل استفاده خواهد بود.

با افزایش سن حیوانات خصوصا در صورت عدم استفاده از مسواک به مرور پلاک ها و جرم های دندانی در محل اتصال دندان به لثه تشکیل خواهد شد که در ابتدا کرم رنگ بوده که همزمان با اینکه قوام سختتری پیدا میکنند از کرم به زرد و سپس به قهوه ای تغییر رنگ خواهند داد. در صورت تشکیل این جرم ها در اطراف دندان ها حتما برای دریافت خدمات دندانپزشکی و جرم گیری به کلینیک حیوانات خانگی مراجعه کنید. جرم های دندانی علاوه بر بوی بد شدید دهان به مرور باعث التهاب و عفونت لثه و نهایتا از دست رفتن دندان و مشکلات دیگر خواهند شد.  

محصولات اختصاصی مختلفی در قالب غذا و تشویقی برای مراقبت های دندانی تولید شده اند که به کمتر تشکیل شدن جرم ها و یا کمک به کاهش آن ها کمک می کنند اما به یاد داشته باشید که هیچ گاه جایگزین کاملی برای مسواک نخواهند بود.

از طریق لینک های زیر ویدیو های یکی از هاپو ها و پیشی های مرتب آدورینایی رو در حین مسواک زدن تماشا کنید:
لوسی ، پیشی مرتب
فندی، هاپوی مؤدب