در رابطه با عادت پنجه زدن گربه ها چه کنید؟

بهترین روش برای برخورد با این عادت گربه ها این است که هیچ تلاشی برای متوقف کردن پنجه کشیدن او انجام ندهید و به جای آن به او بیاموزید که کجا و چه چیزی را پنجه بکشد. عالی ترین راهکار تهیه سطح مناسب جذاب و همچنین اسباب بازی هایی برای پنجه کشیدن گربه ها هستند؛ که در اشکال متنوع تحت عنوان اسکرچر وجود دارند. مراحل زیر را برای تشویق گربه تان به پنجه کشیدن در جایی که شما می خواهید دنبال کنید:

- مدل های متنوعی از صفحه اسکرچر برای گربه تان از جنس ها و با الگوهای متفاوت تهیه کنید. بعد از اینکه مدل دلخواه گربه تان را پیدا کردید شکل های متنوعی از همان نوع را تهیه کنید و در نقاط مختلف خانه قرار دهید. به خاطر داشته باشید که تمام گربه ها سطوحی را می پسندند که در طول پنجه کشیدن جا به جا نشده و جمع نشود. آنها همچنین اسکرچرهای بزرگتر را بیشتر ترجیح می دهند.

- گربه تان را با استفاده از پودر و یا عصاره سنبل الطیب تشویق به استفاده از اسکرچر کنید. محصولات تجاری مشوق بازی گربه را نیز می توانید از فروشگاه های لوازم حیوانات تهیه کنید.

- اسکرچینگ نا به جا را با استفاده از برداشتن وسایل دلخواه گربه یا پوشاندن آنها کاهش دهید. اسکرچرهای مخصوص گربه تان را درست در محلی نزدیک وسایلی که قبلا عادت به اسکرچ داشت قرار دهید.

- ناخن های گربه تان را به طور مرتب کوتاه نگه دارید.

- می توانید از روکش های پلاستیکی مخصوص ناخن گربه استفاده کنید. این روکش ها با استفاده از چسپ مخصوص به ناخن گربه می چسبد و معمولا چهار تا شش هفته دوام می آورند.

- به عنوان آخرین راهکار اگر گربه تان را در حال اسکرچینگ نابه جا دیدید با دست زدن و تولید صدا او را منع کنید. یا با استفاده از پاشیدن آب او را دور کنید. این گزینه را به عنوان آخرین راه انجام دهید چون او را از کاری که انجام داده اید و حتی از خودتان خواهید ترساند.

در مورد اسکرچینگ چه کاری انجام ندهیم؟

- به هیچ وجه به زور او را روی اسکرچر نگه ندارید و او را وادار به پنجه کشیدن در محل دلخواهتان نکنید. این کار به شدت او را خواهد ترساند و او تصمیم خواهد گرفت که به طور کلی خود را از اسکرچر دور کند. (حتی ممکن است تصمیم بگیرد از شما هم دور شود.)

- اسکرچر قدیمی مورد علاقه گربه تان را دور نیندازید. گربه ها وسایل پاره شده و درهم دریده را ترجیح می دهند زیرا پنجه هایشان به طور کامل در آن فرو خواهد رفت. همچنین اسکرچرهای استفاده شده برای گربه ها بو و شکل آشنا دارند که باعث می شود آنها را ترجیح بدهند.

برای مشاهده و سفارش انواع مدل های اسکرچر میتوانید از طریق این لینک اقدام کنید.

دکتر سیما احسن / ماهنامه نسخه حیوانات / سال هفتم / شماره 36