بعضی از گربه ها دوست دارند بدن صاحبانشان و یا لباس آنان را لیس بزنند. آنها مصرانه به دنبال لیسیدن بازوها، صورت و سایر نواحی بدون پوشش بدن هستند. دلایل مختلفی برای بروز این رفتار وجود دارد. 

بعضی از متخصصین بر این باورند که گربه هایی که از پرستاری مادر محروم بوده اند یا مادرشان زود از آنها جدا شده است بیشتر از سایرین این رفتار را بروز خواهند داد. (در حالت ایده آل بچه گربه ها بایستی تا حداقل 6 هفتگی نزد مادر و همزادان خود باشد هرچند برخی مطالعات دیگر ثابت کرده است که بهتر است بچه گربه ها تا 7 الی 12 هفتگی نزد مادر و همزادان خود باشند.)
لیسیدن همچنین می تواند در پاسخ به استرس، هیجان، بیماری و یا تنها به دلیل بی حوصلگی ظاهر شود. در موارد نادر فارغ از دلیل اولیه بروز، این رفتار می تواند به یک رفتار وسواسی تبدیل شود. (زمانی که گربه شما قادر نباشد از آن دست بکشد حتی با وجود اینکه شما سعی در بازداشتن او از این کار دارید.)

اگر شما گربه مسنی دارید که به تازگی این رفتار را بروز می دهد بایستی هرچه سریعتر او را نزد دامپزشک ببرید.

پیشنهادات درمانی:

- اگر دفعات بروز این رفتار گربه تان کم است پیشنهاد می کنیم با رفتار او کنار آمده و در اوقات آرامی که کنار همدیگر به استراحت می پردازید از آن لذت ببرید.
- اگر دفعات تکرار آن زیاد است، بار بعدی که قصد انجام این کار را داشت به آرامی از جای خود بلند شده و اتاق را ترک کنید. مراقب باشید که او را نترسانید. ممکن است مجبور شوید این کار را هفته ها و یا حتی ماه ها تا بروز علایم بهبود انجام دهید. برای این که این استراتژی مؤثر واقع شود بایستی به محض اینکه گربه شروع به لیسیدن شما کرد او را ترک کنید. در نظر داشته باشید که به هیچ وجه نبایستی گاهی به او اجازه لیسیدن بدهید و گاهی خیر؛ این کار شما او را گیج خواهد کرد.
- برای تاثیر بیشتر میتوان از روش قبلی همراه با تلاش برای پرت کردن حواس او و سرگرم کردنش به بازی و تحرک استفاده کرد.
- اگر این رفتار او هرگاه که توجه کمتری دریافت می کند بروز بیشتری دارد، زندگی گربه تان را با فعالیت و بازی بیشتر غنی کنید. 5 تا 10 دقیقه بازی دو بار در روز می تواند به میزان زیادی باعث تخلیه هیجان و سوزاندن کالری شود. بازی هایی که حس شکار را در او برانگیخته می کنند میتوانند بسیار جذاب باشند. درخت گربه، علف گربه، اسباب بازی هایی که به شکل موش یا حشرات هستند و قابلیت حرکت دارند جزو بهترین گزینه های سرگرم کننده هستند.
- گزینه دیگری که می توانید امتحان کنید تهیه اسباب بازیهای قابل جویدن برای گربه تان است.از تشویقی های خوراکی که نیاز به جویدن یا مکیدن طولانی تر دارند هم می توانید استفاده بکنید. بهترین گزینه ای که گربه تان از آن برای جویدن یا مکیدن استقبال میکند را پیدا کرده و به محض اینکه شروع به لیسیدن شما کرد آن را در اختیار گربه قرار دهید تا به جای شما به سراغ آن برود.
-اگر فکر می کنید که این رفتار گربه شما مربوط به هیجان و یا استرس است سعی کنید منبع تولید استرس را پیدا کنید. حضور افراد ناآشنا، حضور گربه های دیگر، صدای بلند سگ و حتی صدای مشاجره خانوادگی؛ همچنین حضور تعداد زیاد حیوان و کمبود فضا از جمله شایعترین عوامل بروز استرس در گربه به شمار می آیند. بعد از پیدا کردن دلیل اصلی، هدف شما سعی در کاهش موقعیت های استرس زا خواهد بود. اگر دلیل اصلی سگ یا گربه دیگرتان است اطمینان حاصل کنید که در نبود شما فضا، غذا و اسباب بازی مجزا برای گربه حساستان مهیا باشد.
- به عنوان آخرین راهکار استفاده از محصولاتی که گربه ها را از لیسیدن و جویدن باز بدارند توصیه می شود. 

چه کاری را نباید انجام دهیم؟
از کتک زدن، تنببیه کردن و حتی داد زدن روی گربه وقتی می خواهد شما را بلیسد به شدت اجتناب کنید. این رفتار گربه ممکن است حاصل از استرس باشد و شما با این کار استرس او را افزایش خواهید داد، او را ترسانده و احتمال تکرار این رفتار را به شدت افزایش می دهید.

دکتر سیما احسن
ماهنامه نسخه حیوانات / سال هفتم / شماره 36