گربه ها به دلایل مختلف میتونند دچار احتباس ادراری بشوند. سنگ های ادراری ، پلاک ها ، توده های فضا گیر ، التهاب و ... میتواند باعث انسداد مجرای ادراری بشود. عدم دفع مناسب ادرار باعث التهاب بافت مثانه و متعاقب اون آسیب به کلیه ها میشه که جزو شرایط اورژانسی هست که بایستی سریعا به کلینیک دامپزشکی انتقال داده بشه.
اتفاقی که برای براونی افتاده بود این بود که یه سری پلاک مجرای خروجی مثانه رو توی اندام تناسلی اون مسدود کرده بود و در نتیجه پیشی فقط میتونست به مقدار خیلی کم و با درد زیاد جیش کنه که با گذشت زمان باعث پیچیده شدن ماجرا و پس زدن ادرار به کلیه شده بود! بعد از ارجاع اون به کلینیک براش سوند ادراری کار گذاشتیم و مقدار زیادی ادرار خونی از مثانه پیشی تخلیه کردیم.
نمونه خون برای آنالیز بیوشیمیای و بررسی وضعیت کلیه به آزمایشگاه ارسال کردیم و درمان رو براش شروع کردیم.
نتایج آزمایشگاه وحشتناک بود ، پیشی دچار نارسایی حاد کلیه شده بود و شاید اگه دیرتر میرسید کلینیک علاوه بر احتمال پارگی مثانه کلیه هاش رو هم از دست میداد!
بعد از تشخیص اولیه و اقدامات درمانی و پیگیری درست و مناسب سرپرست پیشی کم کم حالش بهتر شد، تونست غذا بخوره و دفع کنه.
چند روز بعد دوباره ازش آزمایش خون گرفتیم...
خبرها خوشحال کننده بود، فاکتورهای کلیوی دوباره به رنج نرمال برگشته بود.
براونی قوی و دوست داشتنی حالش خوب خوب شد ، شش ماه بعد برای کنترل دوباره ازش خون گرفتیم و خدروشکر که کلیه کارکرد نرمال داشت.
حالا از اون ماجرا دو سال میگذره و براونی دوست داشتنی قصه ی ما حالش خوبه،
یادمون باشه که کلیه ها خیلی مهم هستند و در صورت بروز مشکل بایستی سریعا مدیریت و درمان بشه و گرنه عواقب جبران ناپذیر خواهد بود!
اگه دوست دارید براونی و شرح مصور درمان اون رو ببینید این ویدیو رو تماشا کنید.
https://www.aparat.com/v/klzGx