همان قدر که نژادهای مختلفی در سگ‌ها و گربه‌ها وجود دارند انواع مختلف پوشش مو وجود دارد:
موی نرم و صاف (smooth) مانند آنچه در نژاد‌های دوبرمن پینچر و مینیاتور پینچر وجود دارد. این نوع پوشش مو، موهایی با طول کمتر از یک سانتی متر دارند که به حالت خوابیده روی پوست قرار می‌گیرد؛ که نیاز به رسیدگی هفتگی دارند.
موی کوتاه (short) مانند آنچه در نژادهای لابرادور رتریور و رتوایلر وجود دارد. در این نوع پوشش مو موهایی با طول 1 تا 5 سانتی متر وجود دارد. این موها صاف روی بدن قرار نمی‌گیرند و ممکن است حالت فر خورده پیدا کنند. معمولا موهای نزدیک پنجه و دم بلندتر است. این نوع پوشش مو نیاز به رسیدگی روزانه یا یک روز در میان دارند.
موی متوسط (Medium-length) همانند آنچه در گلدن رتریور و کولی وجود دارد. موهایی با طول  5 تا 10 سانتی متر که به آراستن روزانه نیاز دارند.
موی بلند (long-haired) همانند آنچه در پیکینیز و افغان هوند و بسیاری دیگر وجود دارد. موهای بلند بسته به میزان ضخامت موها و نرم یا پیچ خورده بودن آنها و همچنین دولایه بودن یا نبودن و نوع پوشش زیرین متفاوت هستند. تمام این عوامل در مقدار زمان و نحوه آراستن آنها تاثیر دارد هرچند به طور کلی موهای بلند رسیدگی بیشتری می خواهند.
بعضی از نژادها به طور کلی فاقد پوشش مو هستند مانند تریر آمریکایی بی‌مو یا اسفینکس در گربه‌ها، آراستن این حیوانات بسیار آسان بوده و استفاده از حوله یک تا دو بار در هفته برای پاک کردن چربی بدن کفایت می کند.

شانه کشیدن:
برای آراستن حیوانات خود بسته به نوع پوشش مو ممکن است نیاز به انواع برس ، شانه ، شن‌کش، دستکش‌های ماساژور و ... داشته باشید که آنها را می توانید از فروشگاه‌های مخصوص لوازم حیوانات خانگی و یا کلینیک‌های دامپزشکی تهیه نمایید. نژادهای موبلند بیشتر مستعد گره خوردن هستند که با رسیدگی روزانه و استفاده از ابزار مخصوص به راحتی می توان گره‌ها را از پوست حیوان جدا کرد. عدم رسیدگی پیوسته به موی حیوانات باعث در هم فرو رفتن گره‌های کوچک و تشکیل گره‌های بزرگتر خواهد شد که با گذشت زمان باعث تشکیل توده‌های بزرگتر و نمدی شدن موهای آنها می شود. در این حالت بایستی گره‌ها با قیچی یا ماشین اصلاح مخصوص حیوانات از بدن حیوان جدا شود؛ در غیر این صورت باعث بروز طیف گسترده ای از مشکلات پوستی خواهد شد. با توجه به تحرک ذاتی حیوانات و حساسیت بالای پوست آنها بهتر است در صورت نیاز به خدمات گرومینگ حیوانات خانگی به کلینیک‌های دامپزشکی و یا مراکز معتبر مراقبت از حیوانات مراجعه کنید.

استحمام:
برای شستشوی حیواناتتان حتما از محصولات بهداشتی مخصوص گونه خودشان استفاده کنید. دفعات شستشو نبایستی نزدیک به همدیگر باشد و حداقل فاصله زمانی یک هفته بین شستشوها رعایت شود مگر در موارد درگیری‌های پوستی و با صلاحدید دکتر دامپزشک، هر چند که عموما برای سگ‌ها فواصل 2-3 هفته و برای گربه‌ها 1-3 ماه یکبار توصیه میشود. بهتر است از سنین پایین حیوانتان را به حمام دادن عادت دهید، این مورد در خصوص گربه بسیار مهم است. توجه به دمای مناسب آب (ولرم) و پرهیز از تولید صداهای اضافی و ترسناک و تهییج کننده به عادت دادن حیوانتان به حمام بسیار کمک کننده است. پس از هر بار شستشو حتما به حیوانتان جایزه بدهید و او را تشویق کنید. برای انتخاب بهترین محصول پاک کننده اعم از شامپو، شامپو خشک یا دستمال‌های پاک کننده حتما با دامپزشکتان مشورت نمایید.

در فصل سرد بعد از پیاده روی حتما پنجه‌های حیواناتتان را با آب ولرم بشویید. سرما میتواند باعث بروز مشکلات پوستی شود، همچنین ضدیخ موجود در محیط میتواند باعث مسمومیت شدید سگ و گربه شود.
در فصل گرم به هیچ وجه در ساعات گرم روز حیواناتتان را برای گردش بیرون نبرید.
بعد از پیاده روی و گردش در محیط‌های باز حتما موهای حیواناتتان را شانه و از نبود خار بین موها اطمینان حاصل کنید. در صورت مشاهده انگل بین موها و روی پوست هرچه سریعتر به کلینیک حیوانات خانگی مراجعه کنید.
استفاده از لوسیون های نرم کننده و مرطوب کننده پنجه برای کف پدهای حیواناتتان میتواند از خشکی پوست و آزردگی بافتی جلوگیری کند. در صورت در دسترس نبودن کرم و لوسیون‌های پنجه میتوانید از روغن نارگیل به مقدار کم استفاده کنید.

نشانه‌های بیماری‌های پوستی:
ریزش مو خصوصا به صورت ناحیه‌ای اعم از نقطه‌ای و منطقه‌ای چه به صورت گرد یا هر شکل دیگر
وجود نقاط تغییر رنگ روی پوست خصوصا حالت قرمز شدگی و التهاب
وجود برجستگی‌های پوستی مانند کهیر ، جوش‌های قرمز ، سر سیاه و ...
پوسته پوسته شدن و وجود شوره روی پوست و بین موها
انواع انگل‌ها مثل کک، کنه ، مگس و ...
زخم در هر شکل و وسعت های متغیر
خارش که به اشکال مختلف از جمله پنجه کشیدن به پوست ، گاز گرفتن و مالیدن به سطوح و ... میتواند ظاهر شود.


دکتر سیما احسن
بورد تخصصی بیماری‌های داخلی حیوانات خانگی
کلینیک اختصاصی حیوانات خانگی آدورینا