داستان دنبال کردن گربه‌ها توسط سگ‌ها افسانه‌ای قدیمی است.اینطور نیست؟ ناراحتی و خشمی که به خاطر هرج و مرج اخیر زندگیتان به علاوه‌ی استرس وارد شده به گربه‌ی‌تان، تجربه می‌کنید، قابل درک است. سگ‌ها و گربه‌ها هر دو از نسل شکارچیان هستند و در حین اهلی بودن سیمای متفاوت و رویکردهای متفاوتی در زندگی دارند که تمیز دادنشان توسط انسان کار راحتی است، ولی همیشه هم به این شکل نیست. همانطور که ممکن است برای شما هم پیش امده باشد سگ شما به گربه شما حمله نمیکند بلکه فقط آن را دنبال می کند. غرایز زیستی متفاوتی در بدن توله‌ی شما فعال می شوند و هدایت درست انرژی توله شما برای بازگرداندن آرامش به خانه‌تان بسیار مهم است.

چرا سگ‌ها گربه‌ها را دنبال می کنند؟
سگ‌ها به دلیل غریزه شکارشان این کار را انجام می‌دهند. سگ‌ها از گرگ منشا گرفته‌اند و غریزه‌ی شکارشان در زمان اهلی بودنشان بسیار کارآمد است به شکلی که خیلی نژاد‌ها از ترکیب ژن چند گونه به وجود آمده‌اند تا توانایی‌های شکار  مانند دنبال کردن، جست و جو و حتی کشتن را داشته باشند و با این که امروزه خیلی از فرهنگ‌ها از سگ برای این کار استفاده نمی‌کنند ولی غریزه‌ی ریشه‌داری در سگ‌ها می‌باشد.
به همین دلیل است که برخی نژاد‌ها مانند ژرمن‌شپرد، بیگل و یورکشایر‌تریر نسبت به حیوان‌های کوچک‌تر تهاجمی برخورد می کنند چون غریزه‌ی آنها حیوان کوچکتر را به عنوان یک شکار در نظر می‌گیرد. نژاد‌های دیگری که در گذشته برای شکار و حفاظت تربیت نشده‌اند ممکن است خوی شکاری کمتری داشته باشند که همین نشان دهنده بی‌علاقگی سگ نسبت به گربه‌ی شما می‌باشد.
از سوی دیگر بینش سگ‌ها نسبت به زندگی با گربه‌ها متفاوت است. سگ‌ها حیوانات گله‌ای هستند و بازی کردن آنها اکثرا همراه با دنبال کردن و بازی‌های خشن با خواهر, برادر و دیگر اعضای گله می باشد. طبیعی است که موجودات دیگر (مانند انسان و گربه) در محیط زندگی خود را به عنوان عضوی از گله‌ی خود می بینند بنابراین سگ شما تلاش می‌کند تا با گربه‌‌ی شما بازی کند اما گربه‌ی شما علاقه‌ای نشان نمی‌دهد. می‌توان گفت که حرف یکدیگر را متوجه نمی‌شوند.
بدون داشتن اطلاعات بیشتر درباره‌‌ی رفتار سگ شما با گربه‌تان و دیگر حیوانات و نژادشان، تشخیص غریزه‌ای که باعث می شود سگتان این فعالیت‌ها را انجام دهد کاری دشوار است.

چرا مهم است که جلوی سگم را بگیرم که گربه‌ام را دنبال نکند؟
تصور کنید سگ شما در حال دنبال کردن‌ گربه‌ی‌تان در خانه است. مهم‌ترین دلیل برای متوقف کردن یا جلوگیری از این کار محافظت از گربه است. حتی اگر سگ‌ شما به گربه‌ی‌تان آسیب فیزیکی نمی‌زند ولی باعث مضطرب شدنش می شود، همانطور که استرس روی سلامت جسمانی انسان تاثیر می‌گذارد روی گربه نیز چنین می باشد. گربه‌ها به راحتی میتوانند مضطرب شوند بنابراین اگر در خانه دائما حالت ترس داشته و محتاطانه رفتار کند باعث ایجاد اضطراب در او می شود.
ممکن است باعث ایجاد علائم استرس مزمن مانند عفونت ادراری، اسهال، استفراغ، ریزش مو و یا زخم شود. همچنین ممکن است باعث تخلیه‌ی هیجانی (مانند انداختن وسایل از روی میز) توسط گربه‌ی شما شود. اگر گربه‌ی شما ناگهان پرخاشگر شده است، جای نامناسب ادرار می کند و یا روی مبلمان شما چنگ میکشد این‌ها علائم استرس هستند.
اگر سگ شما در خیابان گربه‌ها را دنبال می کند نیز می تواند خطری برای سگ شما باشد زیرا در صورت خانگی نبودن گربه احتمال دارد که هاری و یا بیماری‌های دیگری داشته باشد که میتواند به سگ شما انتقال پیدا کند، به خصوص اگر سگ شما واکسن‌های خود را سر موقع دریافت نکرده باشد.
بسته به قانون بعضی کشورها اگر سگ شما به گربه‌ی همسایه‌ حمله کند میتواند جریمه به همراه داشته باشد. پایبند بودن به قوانین محلی بسیار مهم است. همیشه سگ خود را با لید (قلاده) به بیرون ببرید خصوصا هنگامی که شما در حال آموزش به سگ‌تان هستید که گربه‌ها را دنبال نکند.

چگونه سگم را آموزش دهم تا گربه‌ها را دنبال نکند؟
مانند دیگر آموزش‌ها این کار هم سختی‌های خودش را دارد. لازمه‌ی این کار به تکرار،تمرین و تشویق است. وقتی که با سگ‌تان تمرین می کنید یک فضای امنی که سگ اجازه ورود به آن ندارد یا وارد آن نمی‌شود را در اختیار گربه‌ی تان قرار دهید این کار به او کمک می‌کند که آرام باشد و یا وقتی که آشفته است به آن پناه ببرد.

مرور فرمان‌های پایه:
سگ شما تازه وارد است پس احتمالا شما در حال یاد دادن فرمان‌های ساده مانند «بیا!٫بشین!و بمون!» به او می‌باشید. اگر این گونه نیست قبل از یاد دادن فرمان جدید حتما این فرمان‌ها را یک بار دیگر برای او تکرار کنید. فرمان‌های جدید مانند «ولش کن! یا کنار من راه برو» فرمان‌های مناسبی برای یاد دادن به سگ‌تان می باشد و شما با ترکیب این فرمان‌ها می‌توانید سگ‌تان را از گربه دور کنید.

حواسش را پرت کنید:
در ابتدا آموزش بدون حضور گربه باشد و سگ‌تان حتما لید داشته باشد. وقتی که فرمان‌های گفته ‌شده را در یک محیط کنترل شده یاد گرفت زمان شروع پرت کردن حواسش هست. این حواس‌پرتی میتواند با استفاده از یکی از اعضای خانه، اسباب بازی مورد علاقه‌اش یا حتی سگ دیگر شما باشد.
هدف از این کار این است که حواس سگ شما به یک محرک جدید جلب شود تا شما بتوانید حواسش را از آن محرک پرت کنید. از فرمان‌های ابتدایی در موقعیت‌های پیش رو استفاده کنید و اگر کاری را که می خواهید انجام دادند حتما به عنوان تشویق به او محبت کنید و از تشویقی استفاده کنید.

سگ و گربه‌‌تان را دوباره به هم معرفی کنید:
هنگامی که مطمئن شدید سگ‌تان به طور قابل اعتمادی از فرمان‌های شما پیروی می کند زمان آن است که گربه‌‌ی خود را نیز وارد این فرایند کنید. به سگ‌تان لید وصل کنید و در حضور گربه‌تان از همان فرمان‌ها استفاده کنید تا حواس سگ‌تان در صورتی که قصد دنبال کردن گربه را داشت پرت کنید.
مطمئن باشید که حواستان به وضعیت و‌ محیط هست تا زمانی که بتوانید سگ را از گربه دور کنید و یا سگ‌تان کلا به سمت گربه‌ نمی‌رود.

روش‌های دیگر برای دور نگه داشتن سگ‌تان از گربه:
تمرین فقط یک بخش از این فرایند می باشد. سرگرم کردن روشی دیگری برای دور نگه داشتن سگ‌ شما از گربه‌تان است. اگر حوصله‌ی سگ‌تان سر برود احتمالش بیشتر است که به سراغ گربه برود تا سرگرم شود و یا بازی کند پس اطمینان پیدا کنید که سگ‌تان فعالیت‌های متنوع و اسباب‌بازی‌های زیادی دارد تا سرگرم شود.
مرتبا با او بازی کنید و او را به پیاده‌روی ببرید تا انرژی اضافی او تخلیه شود. اگر به دنبال گربه‌ی‌تان می‌دود تا با هم بازی کنند، آنها را فعال نگه دارید تا این اتفاق نیفتد.
تا زمانی که سگ کاملا دنبال کردن گربه را متوقف کند، آنها را تنها رها نکنید. برای امنیت و سلامت ذهن گربه‌ی‌تان تا زمان تغییر رفتار سگ‌تان حتما مکان‌های مختلفی برای آنها در نظر بگیرید. در صورت بروز هر گونه برگشت در رفتارش به تمرین با او ادامه دهید.

موفق باشید!

بازنویسی توسط احمدرضا بهاروند
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی