در عین حالی که گربه ها به خواب زیاد با ساعات طولانی معروف هستند، خارج از هنگام خواب آلودگی می توانند بسیار فعال باشند. اگر گربه شما هنگامی که خوابیده اید شما را بیدار میکند، می خواهد با او بازی کنید یا گرسنه است و یا حتی به صورت ساده تر فقط می خواهد از کنار شما بودن لذت ببرد. گربه های جوان زیر یکسال به صورت بخصوصی میتوانند صاجبانشان را از شدت کمبود خواب دیوانه کنند!

این نکته را بایستی مدنظر قرار دهید که نیاکان گربه ها (گربه های وحشی آفریقایی) بیشتر در شب فعال بوده اند. اهلی سازی الگوی فعالیت گربه های خانگی را به روزانه (بیداری در طی روز) تغییر داده است؛ هرچند که اکثر گربه ها تمایل دارند که حداقل 2 بار درشب بیدار شوند. خبر خوب برای صاحبان گربه ها این است که گربه ها می توانند آموزش ببینند که در طول شب صاحبانشان را بیدار نکنند.

نخست اطمینان از عدم وجود مشکلات پزشکی

اگر گربه شما شب ها بی وقفه اطراف خانه در حال میومیو کردن یا گریه کردن است ممکن است از یک مشکل پزشکی که باعث درد یا نا آرامی است رنج ببرد. در این صورت بایستی هرچه سریعتر او را نزد دامپزشک ببرید. مخصوصا اگر گربه شما در خلال روز هم مانند شب میومیو میکند.

اگر گربه شما را در طول شب بیدار میکند چکار باید بکنید:

- زمانی را به بازی هیجان انگیز با گربه تان حوالی غروب اختصاصی دهید. اسباب بازیهایی که حرکت موش یا پرنده را تداعی میکنند مانند اسباب بازیهای آویزان شدنی یا اسباب بازیهایی که حرکت میکنند گزینه های خوبی هستند. برای گربه هایی که عاشق دنبال کردن هستند، بازی با انواع توپ ها یا موش های خزدار بسیار مورد استقبال قرار میگیرد. آنقدر با او بازی کنید تا به ظاهر خسته شود.

- وعده اصلی او را درست قبل از اینکه خودتان بخوابید به او بدهید. گربه ها تمایل دارند بعد از غذای زیاد بخوابند. اگر گربه تان شما را طی شب برای غذا بیدار میکند از ظرف غذای تایمر دار استفاده کنید که در طول شب یک یا دوبار غذا در اختیار گربه تان قرار بگیرد. در صورت افزایش تعداد وعده ها حتما حجم آنها را کاهش دهید تا گربه تان چاق نشود.

- زندگی گربه تان را در طول روز با فعالیت های هیجان انگیز مختلف غنی کنید. هرچه گربه شما در طول روز فعالیت بیشتری داشته باشد، میزان خواب بیشتری در طول شب خواهد داشت.

- اگر گربه شما با گربه های دیگر به راحتی کنار می آید اضافه کردن گربه دوم را به خانواده تان در نظر بگیرید. اگر هر دو گربه اجتماعی و سازگار باشند به احتمال زیاد با همدیگر بازی میکنند و شما را در طول شب راحت خواهند گذاشت. اگرچه آنها معمولا با جیغ و داد با یکدیگر بازی میکنند که صدایشان میتواند آرامش شبانه تان را برهم بزند.

- گربه های عاشق بازی گاهی اوقات صاحبانشان را زخمی میکنند. برای مثال اگر هنگامی که شما خوابیده اید گربه تان متوجه حرکت چشم شما زیر پلک شود ممکن است به عنوان بازی چشمتان را چنگ بگیرد. اگر گربه تان شما را بیدار میکند یا با بدنتان بازی میکند بایستی او را شب ها خارج از اتاق خواب نگه دارید.

نکته مهم: چه کاری انجام ندهیم؟!

تا زمانی که احتمال اینکه گربه تان زخمی شده باشد یا مریض باشد و نیاز به کمک داشته باشد، وجود نداشته باشد؛ از رختخوابتان بلند نشوید و به او توجه نکنید! اگر بیدار شده و به او خوراکی بدهید، با او بازی کنید یا حتی به او توجه کنید؛ به صورت غیر عمدی به او جایزه داده اید که شما را بیدار کرده است. در نتیجه هربار بیشتر و بیشتر تلاش خواهد کرد که شما را بیدار کند. حتی اگر از رختخواب بلند شوید که او را تنبیه کنید نیز اشتباه است، چون او تنبیه از جانب شما را به بی توجهی ترجیح میدهد!


دکتر سیما احسن

ماهنامه نسخه حیوانات / سال هفتم / شماره 37