میزان سمیت غذاها برای سگ ها از دغدغه های معمول صاحبان سگ هاست. با آشکار شدن سمی بودن یک سری از غذاها برای حیوانات، نگرانی ها درباره امنیت و سلامت غذاها برای سگ ها افزایش یافت و باعث شد خبرگزاری های متعددی به آن بپردازند. از جمله مهمترین این غذاها شکلات، انگور، کشمش و کره بادام زمینی است. آگاهی از خطرات این مواد غذایی، دارندگان حیوانات خانگی را ترغیب کرده تا در مورد امنیت دیگر غذاهای انسانی نیز جویا شوند. برای مثال آیا سگ ها نیز می توانند هندوانه بخورند؟

آیا سگ ها می توانند هندوانه بخورند؟ 
هندوانه یک میوه از خانواده کدوهاست که بر ساقه هایی روی زمین به عمل می آید. هندوانه پوستی سبز، راه راه و مَغزی قرمز و سرشار از آب و دانه دارد. گونه های جدیدی از هندوانه ها وجود دارند که بدون دانه هستند. کشت گیاه گلدار هندوانه ابتدا از غرب آفریقا آغاز شد. هنگام بررسی امنیت غذایی و خطرات هندوانه برای سگ ها، دو مورد را باید در نظر داشت. اولین مورد پتانسیل ایجاد انسداد هندوانه است که در ریشه ها، دانه ها، پوست و برگ ها وجود دارد. سگ هایی که به مزارع دسترسی دارند و برگ های هندوانه را می خورند می توانند به مشکلات گوارشی مبتلا شوند. دقیقاً همین مشکل در سگ هایی که پوست یا مقادیر زیادی دانه هندوانه مصرف می کنند نیز وجود دارد. دومین مورد خطر خفگی ناشی از مصرف تکه های بزرگ هندوانه است .
پاسخ این سوال که " آیا سگ ها می توانند هندوانه بخورند ؟ آری است. سگ ها می توانند هندوانه بخورند. سگ ها غالباً بافت نرم و ترد آن را دوست دارند و این میوه را به عنوان یک میان وعده سالم می پسندند. هندوانه منبعی سرشار از آب (حدوداً 92 درصد)، نیتریک اسید، ویتامین A، ویتامین B6، ویتامین C، پتاسیم و منیزیم است . اگرچه هندوانه سالم تلقی می شود، اما هر غذایی می تواند منجر به مشکلات گوارشی در سگ ها شود. در واقع آنچه که برای برخی سگ ها مشکل ساز نیست، برای برخی دیگر می تواند مشکل ساز باشد. مشابه این مورد می تواند در انسان نیز رخ دهد. بعضی غذاها می توانند فردی را بیازارند ولی دیگری را خیر .

خطرات هندوانه برای سگ ها
بلع مقادیر زیادی ریشه، دانه، پوست و برگ هندوانه می تواند باعث بروز انسداد های معدی – روده ای شود. مصرف مقدار کم و ناچیز دانه مضر به نظر نمی رسد اما بهتر است که قبل از آنکه هندوانه را در اختیار سگ خود قرار دهید دانه هایش را خارج کنید. از طرفی پوست هندوانه آنچنان قابل هضم نبوده و مصرف آن می تواند منجر به آزردگی های معدی – روده ای و نیز انسداد های روده ای شود . 

آیا سگ ها به هندوانه نیاز دارند؟
در هندوانه هیچ چیزی وجود ندارد که سگ ها به آن نیاز داشته باشند. آنچه که سگ ها به آن نیاز دارند، غذاهایی با کیفیت بالا و مورد تأیید سازمان AAFCO است . 

امن ترین راه دادن برای هندوانه به سگ ها
امن ترین راه، قرار دادن هندوانه در اختیار سگ به صورت تکه های کوچکِ بدون پوست و بدون دانه است. هندوانه های بدون دانه گزینه بسیار خوبی برای مصرف توسط سگ ها هستند.

بازنویسی توسط محمد متین حیدری گندمان
کارآموز کلینیک آدورینا
دانشجوی دکتری دامپزشکی